Kadınlar, ağır cezayı yasalaştırmak için Meclis'teydi
16.5.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu sabah saatlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türk Ceza Kanunu'nda 'kadın saikiyle' ifadesinin yasalaşması için öldürülen kadınların aileleriyle birlikte partilerin grup başkanvekilleriyle görüştü. Meclis'teki görüşmelerin ardından Güvenpark'ta basın açıklaması gerçekleştiren kadınlar, "Ağır ceza yasalaşana ve uygulanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın katillerinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını kapsayan TCK’ya ek madde önerisini parti grup başkanvekilleriyle görüştü. 
 
Sadece çocuk cinayetlerini kapsıyormuş
Başbakan Erdoğan, “Kadın ve çocuk öldürmek insanlığı öldürmektir. Kadına el kaldırmak insanlığa el kaldırmaktır. Yeni Yargı Paketi’nde katiller ağır cezalar getireceğiz.” demesine rağmen platformun, CHP Grup Başkanı M.Akif Hazmaçebi ile görüşmesiyle yasa tasarısında kadın ve çocuk değil sadece çocuk cinayetlerinin yer aldığı anlaşıldı. Platformun konuyu gündeme getirmesi üzerine Adalet Komisyonu’ndan AKP Milletvekili Ahmet İyimaya kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış mühebbeti gündeme getireceğini söyledi.
 
Müebbet hapis cezası yasalaşmalı
Platform, daha sonra MHP Grup Başkan vekili Oktay Vural ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile görüştü. MHP’li vekiller platformun ek madde önerisini komisyona suncakalarını dile getirdi. Platform, Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül ile ek madde önerisini ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması gerektiğini konuştu. Platform, son olarak Adalet Komisyonu’ndan Dilek Akagün ile görüştü. Akagün, yasa komisyona geldiğinde Platform’un önerisini savunacağını ve komisyon toplantısını Platform üyelerini davet edeceğini söyledi.

“Yasa çıkıncaya kadar mücadelemiz devam edecek” 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Meclis’te görüşmelerinin ardından Güvenpark'ta saat 18.00'da öldürülen kadınların aileleriyle basın açıklaması gerçekleştirildi. 
 
Meclis’te vekillerle görüşen ve basın açıklamasında olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Türkiye Temsilcisi Gülsüm Kav: “Mecliste görüşmeler yaptık. Gayet olumlu geçti. Yıllardır ailelerimizle birlikte bu yasanın çıkarılması için mücadele ediyoruz. Yasa çıkıncaya kadar çıktıktan sonrada uygulanıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.” Dedi.

Aileler de katillerin ağır ceza almasını istiyor
Platformun takip ettiği ve davasının sonuçlandığı öldürülen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil de once Meclis’te vekillerle görüştü. Daha sonra basın açıklamasına katılan Evcil, “AKP daha once ağır cezayı gündeme getirmiyordu. Ancak bizim mücadelemiz sonucu gündeme getirmek zorunda kaldı. Aileler de katilllerin ağır ceza almasını istiyor. Benim kız kardeşimin davası sonuçlandı ancak başka ailelerin de canı yanmasın diye son nefesime kadar katillerin ağır ceza alması için mücaele edeceğim.” Dedi.
 
Platform, ilk davasından beri mücadele ediyor
Okunan basın açıklamasında ise Platformun takip ettiği ilk dava Münevver Karabulut cinayetinden beri katillere ağır ceza verilmesi için mücadele edildiği belirtilerek “25 Kasım 2013 tarihinde Türk Ceza Kanunu’nda kadın cinayetlerinde caydırıcı cezaların yer almasını, ceza indirimlerinin kalkmasını, kadın cinayetlerinin af kapsamı dışında tutulmasını kapsayan ek madde önerimizi Meclis’e bir basın toplantısıyla sunduk. 8 Mart 2014 döneminde ise Aile Bakanlığı’na hitaben 6284 sayılı Koruma Kanunu’nun uygulanması ve Türk Ceza Kanunu’nun düzenlemesi için yürüttüğümüz uluslararası imza çalışmamıza on binlerce kişi imza verdi.” Denildi. 
 
Yasayı çıkart, kadını yaşat
Son dönemdeki gündeme bağlı olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın ve Başbakan’ın kadın ve çocuğa yönelik suçlarda cezaların ağırlaştırılacağına yönelik yaptıkları açıklamalara değinen kadınlar, ”Toplum, Başbakan’ın sözlerinin arkasında durmasını bekliyor.” Dedi.
 
Basın açıklaması “Yasayı çıkart, kadını yaşat” sloganıyla sonlandırıldı.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Meclis’te görüşmeyi Yarın’a değerlendirdi:
 

Bugün Meclis’te CHP Grup Başkanı Akif Hamzaçebi, HDP Vekilleri Nursel Aydoğan ve Mülkiye Birtane, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, AKP Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül, Adalet Komisyonu üyesi Av.Dilek Akagün Yılmaz ile görüştük. Tüm partiler ve görüştüğümüz iki komisyon mücadelemizi biliyor. Adalet Komisyonu’ndan Dilek A. yasa komisyona geldiğinde önerimizi savunacağını ve komisyon toplantısına davet edeceğini söyledi. Ancak Meclis’te yeni yargı paketinin ayrıntılı maddelerini görme imkanı bulduk. Durum AKP’nin açıkladığı gibi değil, sadece çocuklarla ilgili maddeler ve cinsel istismar var. Neden böyle olduğunu sorduğumuzda son şeklin komisyonda oluşturulacağını ve kadınlarla ilgili maddelerin orada ekleneceği söylendi. Bizler de bize verilen sözlerin takipçisi oalcağız ve sözümüzü söylediğimiz gibi kararın alınacağı asıl toplantıya da geleceğiz. Biz Meclis’te olmasak bile ağır cezanın yasalaşması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Eylemde, davalarda, adliyede yürüttüğümüz mücadelemiz, aynı zamanda çözüm getirici ve kurucudur. Kadınların öldürülmediği bir dünyayı kurmak için elimizden geleni yapacağız