Hatice Karaca Davası'nda yeniden yargılama başladı
24.5.2014
Uşak 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşması, katilin akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair raporun gelmesi için 8 Ağustos'a ertelendi

 4 Şubat 2012 günü eşi Mustafa Karaca tarafından bıçaklanarak öldürülen Hatice Karaca’nın davası temyizden sonra ilk kez görüldü. Mustafa Karaca dava sonucunda “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezası almıştı ancak Hatice Karaca’nın ailesi, cinayet tasarlanarak işlendiği için kararı temyize göndermişti. Yeniden yargılamanın başlamasıyla 23 Mayıs günü görülen duruşmada Yargıtay’ın bozma kararı okundu ve katilin akli dengesinin yerinde olup olmadığına dair Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden rapor istendi. Raporun gelmesinin ardından 8 Ağustos günü davanın 2. Duruşması görülecek.


“Kadının fıtratında kadın cinayeti yoktur”
 
Davanın ardından şehir meydanında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına 13 Mayıs’ta Platform ile birlikte Meclis’e gidip kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbetin yasalaştırılması için mücadele eden baba Mehmet Yılmaz ve anne Hatice Yılmaz da katıldı. Hatice Karaca’nın ailesi, katil ağır ceza alana kadar kızları için mücadele edeceklerini söylediler. Platform adına basın açıklamasını okuyan Ebru Kazan “Kadın katillerine verilen indirimleri kabul etmiyoruz. Kadın katillerine, kadınlara adalet sağlanması ve caydırıcılık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilip bunun yasalaştırılması talebimizi haykırmak için buradayız” dedi.
 
Basın açıklamasının ardından konuşma yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Fatma Kurt, “İşçilerin fıtratında işçi katliamlarında ölmek olmadığı gibi kadınların fıtratında da kadın cinayetlerinde ölmek yoktur. Kadın cinayetlerinin baş sorumlusu AKP, 25 Kasım’da Meclis’e sunduğumuz önergeyi görmezden gelip kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştırmadığı için kadın cinayetleri olmaya devam ediyor. AKP kadınları etkin korumadığı için kadın cinayetleri olmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.