Kadınlar konuştu, AKP dinledi
1.6.2014
Adana'da küçük Gizem'in, ablası ile evlenmek isteyen adam tarafından öldürülmesinin ardından basına saatlerce demeç veren, kadına, çocuğa yönelik şiddete geçit vermeyeceğini ilan eden AKP bildiğini okumaya devam ediyor. Soma'dan hiç ders almayan AKP şimdide kadınların yasa talebini sadece dinlemekle yetiniyor.

AKP’nin haftalardır ballandıra ballandıra anlattığı yasa teklifi mecliste Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Yasa meclise gelmeden önce, kadın cinayetlerin dair hiçbir hüküm içermediği gerekçesiyle 25 Kasım’dan mecliste bekletilen TCK yasa teklifi ile tekrar vekillerle görüşen, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, komisyon toplantısında da yerini aldı. Platform konuştu AKP dinledi.

 

AKP sözünü tutmak istemiyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na kadın cinayetleri ile ilgili de düzenleme sözü veren AKP’li vekiller bildiğini okumakta kararlı. Sadece çocuklara yönelik cinsel suçlarla düzenleme yapma eğiliminin gözlendiği komisyon toplantısında, AKP’li vekiller çocuk ve kadın cinayetleri ile ilgili TCK’daki cezaların yeterli olduğunu düşünüyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına komisyon toplantısına katılan Avukat Evin Konuk’un, geçtiğimiz günlerde bir evlilik programına katılan bir adamın, iki eşini birden öldürüp afla salıverildiğini örneklemesine üzerine, AKP klasikleri devreye girerek, vekiller mevcut afların kendi dönemlerinde ilan edilmediği söyledi. Ancak 12 yıllık AKP iktidarı döneminde kadın cinayetleri %1400 arttı, koruma altında yüzlerce kadın öldürüldü. Kadın katillerine indirim üstüne indirim uygulanmaya devam edildi.

 

Başbakan “kadının beyanını” sadece işini gelince esas alıyor

Toplantının en dikkat çekici tartışmalarından biri ise, Konuk’un cinsel suçlarla ilgili düzenlemelere dair aldığı sözlerle yaşandı. “Kadının beyanının esas alınması gerektiğini dile getiren Konuk’a, katilerin ve tecavüzlerin “masumiyet karinesi” hatırlatıldı. Başbakan’ın Kabataş’ta başörtülü bir kadının dövüldüğüne dair iddialarda bulunurken, tüm topluma “kadının beyanının “esas alınması gerektiğini söylediği halen hafızalarda. AKP yine kendi işine gelen konularda, evrensel hukukun temel kavramlarına sarılıyor, söz konusu kadınlar, çocuklar, işçiler olunca ise, katileri savunmaya başlıyor.

 

Yasa buram buram AKP yobazlığı kokuyor

Yasa çocuk yaşta evliliklerle ilgili verilen cezalarda önemli hükümler içeriyor. Ancak bütününe bakıldığında, AKP hükümetinin kadın düşmanı, yobaz politikaları yine devrede.  Sanıklara indirim yolu açan, ucu açık ve muğlak "fiilin ani bir hareketle işlenmesi" gibi kavramlar da yasanın içerisinde yer alıyor.

 

AKP Soma’dan ders çıkarmalı

Yasa teklifi Adalet Komisyonu’ndaki görüşmelerin ardından, meclise taşımak. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, toplumun taleplerini dinelmediği için 301 işçinin Soma’da ölümüne göz yuman AKP’nin kadınların taleplerini de görmezden gelmesine izin vermeyecek. Platform meclisteki görüşmelerde yerin alacak, hatta önümüzdeki haftalardan itibaren meydanlardan da yükselteceği ses ile konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan AKP’nin verdiği sözleri neden tutmadığını soracak. Kadınlar yasayı çıkartmakta, kadın kardeşlerinin yaşam hakkının güvence altına almakta kararlı.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağı Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav

AKP, Soma’dan ders çıkarmamış

Yeni yargı paketinin kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerini de içerecek şekilde genişletilmesi gerekiyor iken, ne yazık ki yasayı karara bağlayacak olan Adalet Komisyonunda kadınların yaşam hakkı yine görmezden gelindi.

 

Süreci şöyle özetleyelim; AKP önce kapıyı çocuğa yönelik suçlarda düzenleme yapacağını söyleyerek açtı. Ve sonra çok iyi bir şey oldu; kadın kardeşlerimizin her gün can vermesine toplum ve meclisteki tüm siyasetlerin verdiği tepkiyle “bu yeni yasa kadınları da kapsamalıdır” önerisi geldi. Biz platform olarak zaten ayrı bir çalışma şeklinde TCK Ek Madde Önerisi hazırlamış ve meclise sunmuş, aylardır gündeme gelmesini beklemekte idik. Hemen harekete geçerek ailelerimizle birlikte meclise gittik ve önergemizin bu yeni düzenlemeyle birleştirilmesini önerdik. Bu arada AKP de aynı günlerde bizzat başbakanın ağzından “kadına el kaldırmak insanlık suçudur, bu suçları düzenleyeceğiz yeni pakette” gibi beyanlar verdi.

 

Ancak meclise gittiğimizde yeni paketin sadece cinsel suçlarla ilgili bazı maddeler olduğunu kadınları hiç hesaba katmadığını gördük. Bunu dile getirdiğimizde Adalet Komisyonu Başkanı tarafından “kadınlarla ilgili maddeleri komisyonda ekleyeceğiz” açıklaması yapıldı. AKP dâhil bütün partilerden kadınların yaşam hakkına sahip çıkacaklarına dair söz aldık ve sözlerini yerine getirmelerini bekledik.

 

Peki, şimdi ne oldu? Pakette tek iyi şey erken evlilikle ilgili ceza düzenlemesi ve iyileştirmeler. Ama ceza indirimi getirebilecek "fiilin ani bir hareketle işlenmesi" gibi kavramlar da var ve çok sorunlu.

 

Bunun dışında AKP yine kendi bildiğini okudu, üstelik bu sefer bir de kamuoyuna kadınlar için vaatlerde bulunarak bunu yaptı. Milletvekili Dilek Atagün desteği, komisyon toplantısına katılan avukat arkadaşımız önerimizi yeniden sundu.  Toplantıya aynı zamanda Adli Tıp uzmanları derneği de katılarak öneriler sundu. Bizleri sadece dinlediler. Oysa konuşulan maddelerle ilgili doğrudan o gerçeğin içinde yaşayan bizlerin de, adli tıp uzmanlarının da çok gerçek önerileri var.

 

Şimdi top, meclise genel kurula gelecek. Biz yine elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ama ben şunu sormak istiyorum;

 

Toplumun yarısını oluşturan kadınların, en önde gelen meselesi “can meselesi” ile hiçbir adım atmayışın açıklaması nedir? AKP Soma’dan bile ders almamış, hala aynı kalıpla davranıyor. Toplumun dertleriyle ilgili olarak önüne getirilen teklifleri bir hükümet hangi gerekçeyle, neye dayanarak dikkate almaz? Bunu bize bir açıklasınlar bakalım.

 

Biz platform olarak sadece bu sorunun cevabını istiyoruz. Farklı düşünebiliriz, düşüncelerini açıklasın AKP. Desin ki “şu şu gerekçeyle ben kadınlar için cezada düzenleme yapmıyorum”. Toplumun karşısına çıkıp öldürülen kadınların ailelerine verdiği sözlerin, yaşayan bütün kadınlara verdiği vaatlerin neden yerine getirmediğini, kendi yapması gerekeni platform yapıp önüne koyduğunda dahi dikkate almadığının mantıklı bir açıklamasını yapsın bakalım hadi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Evin Konuk

 Cezaları yeterli görüyorlar

Kadın Cinayetleri ile ilgili herhangi bir düzenlemenin yer almadığını dile getirdiğimizde sadece dinlemekle yetindiler. Cinsel suçlarla ilgili düzenlemelere dair önerilerde bulundum. Özel soruşturma usullerinin geçirilmesi gerektiğini, kadının beyanını esas alınması gerektiğini söyledim. Yine AKP’li aynı vekil, “ne demek kadının beyanı esas alınacak” diyerek tepki gösterdi. Ruh sağlığının bozulmasının psikiyatrik raporlarla delili olarak kabul edilmesi gerektiğini söylediğimde bunu da kabule etmediler. Masumiyet karinesi var diyerek itiraz ettiler. Kadınların ifadeleri için özel kavuşturma ve soruşturma usulleri geliştirilebilir dedim. Kadının ifadesi alınırken kamera kaydı olabilir, kolluk değil cumhuriyet savcısı ifade alabilir dediler. Ben oradan kalkığımda da aynı yerden devam ettiler. Ben misafir sanatçı gibi ayrıldım. Bizim teklifimiz cinayetlerle ilgili olduğu için, komisyon bunu kendisine yeni bir gündem olarak almadı. Cinsel suçlar üzerinden düzenlemeler üzerinden taslakları üzerinden gittiler. Bende oluşan izlenim teklifimizi değerlendirecekleri yönünde değil. Komisyon toplantısına katılmak çok önemliydi.

 

Türkiye’deki cezaların çok çok ağır olduğunu düşünüyorlar. “Zaten ağırlaştırılmış müebbetle yargılanıyor ve cezayı alıyor bu adamlar. İyi hali varsa indirim alıyorlar. Bunu daha da arttırmaya gerek yok” şeklinde düşünüyorlar. Kadın cinayetleri gibi bir gündemleri yok. Basında kadın cinayetleri ve çocuk cinayetleri ile ilgili bir şeyler yapılacağı yönünde pek çok söz verildi ama bunların hiç birisini görmüyoruz diyerek eleştirdim. Ancak buna da bir cevap alamadım.

 

CHP’li vekil Dilek Akagün Yılmaz

AKP konuyu gündeme almıyor

 

Kadına şiddet ve kadın cinayetleriyle ilgili herhangi bir düzenleme yok. Kadın cinayetlerini gündeme bile almadılar. AKP iktidarının insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları vs. bunlarla çok fazla derdi yok. Aksine bunlar, toplumu daha da muhafazakârlaştırmak adına, baskı sistemini kurmak adına işlemler yapıyorlar. Çeşitli hak ve özgürlükleri hiç öne çıkarmıyorlar. Son cinsel istismar ve çocuklara karşı işlenen suçlar üzerinden yola çıktılar ama örneğin gençlerin kendi arasında flört etmesini bile neredeyse yasaklayacaklar. Öyle bir düzenleme bu. Görünürde, çocuklara yapılan saldırılara tavır alacağız derken aksine özgürlükleri sınırlayan yasal düzenlemeler de yapılıyor. Kadın cinayetlerinin önlenmesi ile ilgili tekliflerde bulunulmasına rağmen bu konuyu gündeme almayı bile düşünmüyorlar.