Kadınlardan ağır ceza için AKP'ye son uyarı
3.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu "A'dan Z'ye Koruma ve Ceza İstiyoruz" diyerek bugün 5 ilde birden eylemdeydi. Öldürülen kadın kardeşlerinin aileleriyle birlikte yürüyen kadınlar İstanbul'da AKP Şişli ilçe binası önüne hazırladıkları yargı paketini bıraktı.

Çocuk cinayetlerinde cezaların ağırlaştırılmasının gündeme gelmesi üzerine, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Meclis’e daha önce sunmuş olduğu kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını yasalaştıracak Ceza Kanunu’na ek madde önerisini hatırlatmış ve kadın cinayetlerine ağır ceza istemişti. Platform’un mecliste yaptığı görüşmelerde kadın cinayetlerinde de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yasalaşması için yeni yargı paketinde düzenleme yapılacağı sözü verilmiş olmasına karşın, yarın Meclis’e getirilecek olan pakette kadın cinayetlerinin yer almaması üzerine kadınlar sokaklara döküldü.
 
Kadınlar AKP’yi son kez uyardı
AKP’nin haftalardır anlattığı yasa teklifi mecliste Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlamıştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da yasa meclise gelmeden önce, kadın cinayetlerine dair hiçbir hüküm içermediği gerekçesiyle 25 Kasım’dan mecliste bekletilen TCK yasa teklifi ile tekrar vekillerle görüşmüş ve komisyon toplantısında da yerini almıştı.
 
AKP’li vekillerin sadece çocuklara yönelik cinsel suçlarda düzenleme getirmeye konuştuğu toplantıda AKP’li vekiller çocuk ve kadın cinayetleri ile ilgili TCK’daki cezaların yeterli olduğunu düşünüyordu.
 
Kadın cinayetlerine dair de AKP’li vekiller Platforma ayrı bir yasal düzenleme için tekrar görüşelim diyerek konuyu kapatmaya çalışmıştı. Bilindiği üzere Platform senelerdir kadın katillerine ağırlaşmış müebbet getiren bir yasal düzenlemeyi Meclis’e defalarca sundu.
 
AKP’li vekillerin samimi olmayan sözlerinin ardından Platform bugün Şişli Cevahir AVM önünden AKP Şişli İlçe Binası’na hazırladıkları yargı paketiyle birlikte yürüyerek AKP’yi son kez uyardı.
Platform, Taksim’i halka kapatmak için A’dan Z’ye tedbir alan AKP’nin, kadınlar için de A’dan Z’ye koruma sağlaması gerektiğini yürüyüş esnasında sık sık vurguladı. İşçilerin ölümün kader olmadığı gibi kadınların ölümünün de kader olmadığını haykıran kadınlar, AKP’nin kadın cinayetlerine dair önlem alması gerektiği aksi taktirde AKP’nin de kadın cinayetlerinden sorumlu olduğunu haykırdılar.
 
Yürüyüşte kadınlar hazırladıkları yargı yargı paketinin özetini anlattıkları bir döviz ve yargı paketini taşıdılar.
 
 
AKP ilçe binasına gelen kadınların karşısında polis ilçe binasını A’dan Z’ye koruma altına almıştı.
 
 
Öldürülen kadınların ailelerinin konuştuğu eylemde Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül, “Adalet istiyorum. Katillere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyorum” dedi.
 
 
Ardından söz alan şüpheli ölüm olan Fethiye Gökçen’in babası İrfan Tuzcuoğlu “Katiller ellerini kollarını sallayarak ortalarda dolaşıyor” dedi.
 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da AKP’nin Soma’dan ders almadığına değindi. Platformun mecliste komisyonla görüşmesini anlatan Gülsüm Kav, “AKP defalarca meclise gitmemize rağmen önerinizi ayrı getirin diyor. Kendisi için A dan Z ye tedbir alan AKP, kadınları korumak için bu tedbirin onda birini almıyor” dedi.
 
 
Gülsüm Kav'ın konuşmasının ardından kadınlar hazırladıkları yargı paketini AKP ilçe binası önünde bekleyen polislerin barikatının önüne bıraktı.
 
 
Kadın katillerini koruyanlara İzmir'den son uyarı
 
Kadınlar İzmir’de Konak YKM önünde toplanan kadınlar Saat Kulesi’ne kadar yürüdü. Eyleme İzmir’de öldürülen Pınar Ünlüer ve Zerrin Canol’un aileleri de katıldı.
 
Çocuklarımızın katili Başbakan
 
İzmir’de toplanan kadınlar kadına, çocuğa yönelik şiddete geçit vermeyeceğini ilan eden AKP’nin bildiğini okumaya devam ettiğini ve kadın cinayeti gerçeklerini görmezden geldiğini belirtti. Platform’un Saat Kulesi’ne kadar yaptığı yürüyüşün ardından söz alan Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, mecliste yaptıkları görüşmeleri anlattı. AKP’nin kadın cinayetlerinde cezaların ağırlaştırılması için Ceza Kanunu’na ek madde önerisi hazırlayan Platform’a teşekkür ettiğini belirten Ünlüer; “Şimdi ne oldu da bu tedbirleri almıyorlar? Başbakan neden kadın cinayetlerini önemsemiyor? Soma’da ölen işçilerin katili de, ölen kadınların, bizim çocuklarımızın katili de bu devlettir, Başbakan’dır” dedi.
 
Yasa yaşam demek
 
Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir temsilcisi Sanem Deniz Kural ise, AKP hükümetinin Soma’dan ders çıkarmadığını belirterek “Yasa yaşam demektir. Kadın cinayetlerini durduracak yasal düzenlemeleri yapmanız için 300 kadının toplu mu ölmesi gerekiyor?” dedi.
 
 
Kural’ın ardından basın açıklamasını okuyan Emine Sözüdoğru ise “Bir kez daha soruyoruz AKP’ye, sen A’dan Z’ye tedbiri sadece ve sadece seni protesto etmek için sokaklara dökülen halka karşı mı alacaksın? Sen A’dan Z’ye tedbiri sadece halkın olan meydanları yasaklamak için mi uygulayacaksın?” şeklinde konuştu.
 
 
Eskişehir'de kadınlar A'dan Z'ye koruma ve ağır ceza istedi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 19.00’da Eskişehir Adalar’da yaptığı basın açıklamasıyla yarın Meclis’te gerçekleşecek görüşmeyi duyurdu.
 
 
Adalar Migros önünde saat 19.00’da toplanan kadınlar “Kadınlar için A’dan Z’ye koruma ve ceza istiyoruz” diyerek yarın TBMM’de yapılacak görüşmeyi duyurdu. Tüm kadınları yarın saat 14.00’da TBMM Dikmen Kapısı önüne çağıran Platform, kadın cinayetlerinde ağır ceza yasalaşıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Basın açıklaması sırasında “Ağırlaştırılmış müebbet yasalaşacak”, “Kadınlara koruma katillere ağır ceza” sloganları atıldı. Basın açıklamasına Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER) de destek verdi.
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına basın açıklamasını okuyan Bahar Çakan ise “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak,  toplumun taleplerini dinlenmediği için 301 işçinin Soma’da ölümüne göz yuman AKP’nin kadınların taleplerini de görmezden gelmesine izin vermeyeceğiz. Halkı gaz odalarına hapseden, yerin kilometrelerce altında ölüme terk eden AKP’nin, kadınların yaşam hakkını ellerinden almasına izin vermeyeceğiz. Çocuklara, kadınlara yönelik şiddette caydırıcı cezalar uygulanana, “kadın cinayetleri” yasalarda olması gereken yeri alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yeni yargı paketini gündemine alacak meclise son uyarımızdır: Kadınlar için A’dan Z’ye koruma ve ceza istiyoruz” sözlerini kullandı.
 
 
Bursa: Cinayetler durdurulmak isteniyorsa ek madde önerimiz yasalaşmalı
AKP’nin haftalardır anlattığı yasa teklifi yarın mecliste görüşülmeye başlanacak. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da bugün saat 19:30'da Bursa Heykel’de bir eylem yaparak, meclise sunulan yasanın çözümden ziyade kadın katillerine ve tecavüzcülere yeni indirim yolları açtığının altını çizdi.
 
 
Platform Bursa Temsilcisi Elif Karan, yaptığı konuşmada, bu yasanın AKP hükümetinin muhafazakar politikalarını devam ettirdiğini dile getirdi. Toplumun taleplerini dikkate almayan AKP'nin politikaları sonucu Soma'da 301 işçinin ölümüne sebep olduğunu vurguladı.  AKP'nin kadınların taleplerini de dikkate almaması sonucu artan kadın cinayetlerine platformun izin vermeyeceğini söyledi. Cinayetler durdurulmak isteniyorsa yarın mecliste görüşülecek olan yasanın değil, platformun ek madde önerisinin yasalaşması gerektiğini vurguladı.
 
Yapılan açıklamada yarın bir çok ilden Ankara'ya gidileceği ve bu yasanın peşinin bırakmayacağı belirtildi.
 
 
Manisa'da kadınlar yaşam haklarına sahip çıktı
 
 
Manisa'da Manolya Meydanı'nda toplanan kadınlar yarın Ankara'da Meclis'e gideceklerini duyurdu. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Semiha Hasgör basın açıklaması okudu. Hasgör, "AKP’nin, kadınların yaşam hakkını ellerinden almasına izin vermeyeceğiz. Çocuklara, kadınlara yönelik şiddette caydırıcı cezalar uygulanana, “kadın cinayetleri” yasalarda olması gereken yeri alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yeni yargı paketini gündemine alacak meclise son uyarımızdır: Kadınlar için A’dan Z’ye koruma ve ceza istiyoruz” dedi.