Kadın cinayeti gerçeği yasanın önemini haykırıyor
8.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bir valiz içerisinde parçalanmış halde bir kadının bulunmasının ardından bugün Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı. Kadınlar öldürülen Suriye'li kardeşleri Musaybe'ye sahip çıktı. Kadınlar Meclis'te görüşülen yargı paketine sundukları yasa teklifinin geçmesini istedi.
Musaybe’nin ölümün ardından sokağa çıkan kadınlar, Musaybe’nin ölümünden AKP’nin sorumlu olduğunu haykırdılar. 7’den 70’e ağır cezanın yasalaşması için toplanan kadınlar, AKP döneminde kadın cinayetlerinin yüzde 1400 arttığını vurguladılar.
 
Eylemde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil konuştu.
 
 
AKP neredeyse kadın cinayeti turizmi başlatacak
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Bir valiz içinde parçalanmış bir kadının bulunması bize Münevver Karabulut kardeşimizi hatırlattı. AKP neredeyse kadın cinayeti turizmi başlatacak. Suriyeli kardeşimizin ölümünden de AKP sorumludur. Savaştan kaçıp geldiği ülkemizde kadın cinayetine uğrayan Musaybe kardeşimize sahip çıkıyoruz.
 
AKP Soma'dan da hiç ders almamış. Halkın yaşadığı dertlerle ilgilenmiyorlar. Biz bu acı manzara değişsin diye yıllardır mücadele ediyoruz. Türkiyeli ve dünyadaki tüm kadın kardeşlerimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz.
 
Defalarca ek madde önerisinde bulunduk. Ama paketin içinde kadının adı yok. Tüm Meclise sesleniyorum. Öldürülen kardeşlerimizin suretleri gözünüzün önünden bir an ayrılmayacak. Yargı paketini kadınların lehine değiştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız.”
 
 
 
 
AKP’nin yapacağı tek şey yasa teklifini onaylamak
 
Gülsüm Kav’ın ardından öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil de konuştu. Çiğdem Evcil, ”AKP'nin yapacağı tek şey yasa teklifini onaylamak. Artık kadınların öldüğü yeter. Benim zaten kendi acım var. Bir de üstüne her gün başka bir kardeşimizin ölüm haberini alıyoruz.” dedi.