Sevda Sonay için adalet
9.2.2013
Bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 11 Şubat' ta kocası tarafından öldürülen Sevda Sonay için adliye önündeydi.

14.06.2012 I Dava başlamadan önce basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sevda Sonay'ın ailesi ile birlikte bütün kadınlar için adalet istediklerini söyledi. Yapılan basın açıklamasında Başbakan'ın kadınların yaşam hakkını kürtajı yasaklayarak elinden aldığını,kadın cinayetlerini durdurmak konusunda hükümetin önlem almadığını belirtti. Kadınlar için çıkan yasanın hala uygulanmadığını, her geçen gün kadınların katledilmeye devam ettiğini vurguladı. Ardından kadın cinayeti davalarını takip ederek ve mücadele ederek adaleti sağlayacaklarını söylediler.


Elmadağ Cezaevi'ne sevk edilmesine rağmen mahkemeden yazı gitmediği için ilk önce adliyeye getirilmeyen sanık Haydar Sonay, avukatın uyarısıyla Elmadağ' dan getirildi. Duruşma verilen saatten yaklaşık 5 saat sonra başlayabildi.


Müdahillikleri reddedildi
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya müdahil olmak istedi. Kurucularının arasında öldürülen kadınların yakınlarının olmasına ve günde beş kadının öldürülecek kadar toplumsal bir konu olmasına rağmen mahkeme heyeti müdahilliği kabul etmedi. Daha önce müdahilliğinin kabul edildiği davaların bulunmasına rağmen mahkeme heyeti gerekçe olarak kadın örgütlerinin davalara müdahil olması ile alakalı kanun olmadığını gösterdi. Ayrıca platform temsilcisi müdahillik talebinin reddedilmesinin ardından salona tekrar alınmadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan bir avukat da davaya müdahil oldu.


Sevda' nın ailesine hakim tahammül edemedi
Sanık Haydar Sonay ifadesini verirken çoğu kadın katili gibi ceza indirimi alabilmek için Sevda Sonay' ın kendisini aldattığını ileri sürdü. Bu konuda hiçbir delil bulunmamasına rağmen kendisini aldattığını anlatan Haydar Sonay' a tepkisini "boşansaydın o zaman" diyerek dile getiren Sevda' nın abisini Hakim salondan attı.


"İşine gelmeyince hatırlamıyorsun"
Duruşmada olayı bütün ayrıntılarıyla anlatan Haydar Sonay, "Sevda' yı nasıl öldürdüğümü hatırlamıyorum" deyince hakim "İşine geleni hatırlıyorsun, işine gelmeyeni hatırlamıyorsun" diyerek uyarıda bulundu. Ancak bir yandan da mahkeme heyetinden bir hakimin salonda uyuduğu görüldü.
Ceza indirimi almak için birçok yöntemi denediği gözlemlenen Haydar Sonay' ın tutuklunun halinin devamına karar verilerek mahkeme 15 Ağustos' a ertelendi. Hakim ceza ehliyetinin olup olmadığına dair Adli Tıp Kurumu'ndan rapor istedi.