İzmir'de nefret suçlarına karşı sanat tartışıldı
14.6.2014
İzmir'de 4. Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali etkinliklerinde, "Nefret suçlarına karşı sanat" konulu söyleşi yapıldı. Söyleşide nefret suçları içerisinde kadın cinayetleri ağırlıklı olarak tartışıldı.

İzmir’de, 4. Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali etkinliklerinin 4. günü olan son gününde, "Nefret suçlarına karşı sanat" konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşide Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan, Tiyatro Nieonor'dan, Sosyalist Kadın Meclisleri'nden ve Feminist Sanatçılar Platformu'ndan konuşmacılar sunumlar yaptı.

İlk olarak Tiyatro Nieonor'dan oyuncu Ebru Atilla Sagay konuştu. Sagay şunları söyledi: “Nefret suçlarının işlendiği ülkemizde, oynadığım oyunlarda kullanılan dili ve anlatılan hikayeyi kendim seçerek oynuyorum. Toplumun içinden aldığım olaylara oyun yazarak, sokaklarda oynayarak izleyiciyi içine katmaya çalışıyorum. Bu şekilde izleyici sadece izleyici olarak kalmayıp, yaşananları içselleştirmesi kolaylaşıyor.”
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temslcisi Sanem Deniz Kural ise Platform'un kurulduğu günden bugüne sokakta kadın cinayetlerini durdurmak üzere yaptığı eylemleri ve hak alıcı mücadeleyi anlattı. Kural şöyle konuştu: "Kadın cinayetlerine karşı olduğu gibi, nefret suçlarına karşı da, her türlü mücadelede toplumun her kesiminden insanlar olarak, ortak düşmana karşı bir arada olmamız gerektiğini Gezi direnişi ile net biçimde gördük. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Erdoğan gibi bir kadın katilinin Cumhurbaşkanı olmaması için her türlü mücadeleyi vereceğiz."

Sosyalist Kadın Meclisleri temsilcisi konuşmasında, nefret suçlarının engellenmesi gerekliliğini, bunun için sanatın da iyi bir araç olduğu bu sayede kişilerin cinsel yönelimlerinde özgür olabileceklerini belirtti. Konuşmaların ardından söyleşide soru-cevap bölümüne geçilerek, katılımcıların soru ve görüşleri alındı. Cevaplanan sorular arkasından söyleşi sona erdi.