Zeynep Yılmaz davası yine ertelendi
9.2.2013
Dün görülen davada kararın açıklanması beklenirken, tanıkların dinlenmesi için 6 Ağustos 2012 tarihine ertelendi.

15.06.2012 I Zeynep Yılmaz davasının Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. Duruşmasına sanık Akan, avukatı Özge Cöne ile Zeynep Yılmaz'ın ailesinin avukatı Kaya Kabacıoğlu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun talebiyle davalara müdahil olmaya başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Halil İbrahim Ayçiçek katıldı. Ayçiçek duruşmada yaptığı savunmada, daha önce müdahil olmak için verdikleri dilekçeyi tekrarladıklarını ve sanığın cezalandırılmasına karar verilmesini talep ettiklerini söyledi. Ayçiçek'in ardından mahkeme heyeti tarafından olayın tanıkları dinlendi. Ardından savunma yapan sanık Necmettin Akan, Zeynep Yılmaz'ı karın ve boğaz bölgesine defalarca vurduğunu, Yılmaz'ın yere düştüğünü ve kendisinin de olay yerinden ayrıldığını anlattı.


Zeynep Yılmaz, Necmettin Akan'dan defalarca tehdit almış ve savcılıklara şikâyet dilekçeleri vermişti. Fakat başvuru yapılan yetkililer Zeynep Yılmaz için hiçbir önlem almadı. Yılmaz'ın kardeşi Güllü Yılmaz, "Giden geri gelmiyor, ama biz adalet yerini bulsun istiyoruz" dedi.


Adaletin Sesi Susmadı
Sanığı dinleyen mahkeme heyeti, gelecek duruşmada tanıkların dinlenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 6 Ağustos tarihine erteledi. Mahkeme heyeti, sanık avukatının medyanın davaya karşı yoğun ilgisinin mahkeme üzerinde bir baskının oluşturabileceğini belirterek, "gizli yapılması" talebinin ise sonraki duruşmada açıklayacağını söyledi.


Platform açıklama yaptı
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Zeynep Yılmaz Duruşmasında Zeynep'in ailesi, öldürülen Gülay Yaşar'ın babası Duran Yaşar ile birlikte Bakırköy adliyesindeydi. Mahkeme başlamadan önce bir araya gelen kadınlar her gün 5 kadın öldürülürken başbakanın "kürtaj cinayettir" diyerek yaşam savunuculuğu yapmasına öfkeliydi. Kadınlar "Kadın Katillerine İndirim Değil Ağır Ceza", " Yaşam Hakkımızı Alacağız", "Kadın Cinayetlerini Durduracağız" sloganlarını atarak kendilerini ifade etti.


Kendilerini kadın cinayetlerinin karşısında adaletin sesi olarak da tanımlayan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yaptıkları basın açıklamasında "Dünyada Kürtaj yüzünden 70 bin kadın ölüyor" diyerek son dönemdeki başbakanın sözüne cevap verdiler. Açıklamada 29 Mayıs günü Mecliste Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımcısı Aşkın Asan ile yaptıkları görüşmede bakanlığın tüm hatalarını kabul ettiğini belirtti ve takipçisi olacaklarını söylediler.