Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP'den görüşme
15.6.2014
14 Haziran Cumartesi günü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Ankara'da dernekler ve vakıflar ile Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ankara Hilton Otel'de toplantı düzenledi. Toplantıda CHP'li bir aday önermeyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, seçimler için farklılıkların değil ortak noktaların öne çıkarılması gerektiğini söyledi. Konuşmacılar da Cumhurbaşkanının olabilecek en geniş çevreyi kucaklaması gerektiğini vurguladı.
Toplantıyı açan Kılıçdaroğlu ilk kez halkın seçeceği Cumhurbaşkanı olacağını ve bu yüzden tüm kesimlerle görüşmek istediklerini söyledi. AKP dışındaki tüm siyasi partiler ile görüşmeyi hedeflediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, öfkesiz, tüm kesimleri kucaklayan, hiç bir kesimi ötekileştirmeyen bir Cumhurbaşkanı adayı göstermeyi hedeflediklerini ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı tüm kesimleri kucaklamalı
 
Toplantıya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Halkevleri, Dil Derneği,  Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği, Emekli Assubaylar Derneği, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu,  Alevi Kültür Dernekleri,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Gündem Çocuk Derneği,  Türk Eczacılar Birliği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Opera Solistleri Derneği, Kaos GL, Uçan Süpürge, Gelecek İçin Gençlik Derneği ve Kadın Dayanışma Vakfı katıldı. Toplantı da birçok konuşmacı Cumhurbaşkanının tüm kesimleri kucaklaması gerektiğini, kimliğini ön plana çıkarmadan siyaset yapması gerektiğini söyledi ve CHP kimliğinin olmamasının bir avantaj olacağını ifade etti.
 
“En seçilebilir adayı düşünmeliyiz”
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Gülsüm Kav, “Hepimiz konuşmamıza ‘Cumhurbaşkanını halk seçecek’ diye başlayıp buna önem veriyorsak, halkın adayını, "anonim" bir adayı düşünmeliyiz. Bu da cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğine ilişkin saydığımız çok sayıda ölçüyü bir yana alıp, kendi gönlümüzden geçeni bir yana alıp, en seçilebilir ve en reddedilmez aday düşünmektir. Seçilebilir, nötr bir isim düşünmeliyiz. Bu anlamda CHP’nin kendi kamuoyu kararına saygı duyarız ama CHP’li olmayan bir aday 2. turda bir çok avantaj ve argüman sağlayacaktır: Bu aday CHP’nin değil halkın adayıdır" denilebilir. Cumhurbaşkanının Tayyip Erdoğan olmaması zaten en büyük avantaj olacaktır, bütün toplum için ve kadınlar için. Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Kimlikleri geride bırakmış anonim bir adayı ön planda tutmalıyız. Bu doğrultuda Sami Selçuk gibi bir aday çıkartılabilir” dedi.
 
“CHP'nin adayı olmayacak çünkü Cumhurbaşkanı halkın Cumhurbaşkanı olacak”
 
Toplantıya son verirken Kılıçdaroğlu, “Adayımız CHP'nin adayı olmayacak çünkü Cumhurbaşkanı halkın Cumhurbaşkanı olacak zaten. Türkiye'de birçok inanç olduğu için inanç eksenli bir tartışma yürütmeyeceğiz. Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak ortak hareket etmeliyiz. Biz AKP'ye karşı olalım da ne olursak olalım demiyoruz. Sonuçta halka Cumhurbaşkanı adayı gösteriyoruz. Bu nedenle en geniş uzlaşıyı sağlamalıyız” açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu özellikle “CHP’li olmayan adayı öneriyorum, bana kızıyorlar ama böyle olmalıdır” sözleriyle aday olacak ismin herkes tarafından seçilebilir olmasının önemine vurgusunu yaptı. Aday Pazartesi günü açıklanacak.