Tunus'ta 'kadın cinayetleri'yle ilgili konferans
16.6.2014
15 Haziran Pazar günü Tunus - Sousse'da Otel la Kairouan La Kaspa'da "Les violences à l'encontre des femmes Non a l'impunité" (Kadına karşı şiddet: Dokunulmazlığın yok) Konferansı gerçekleştirildi. Open society Foundation BEYTI (Evim), "L'Association Tunisienne des Femmes Démocrates" (Tunus Demokratik Kadın Platformu), Oxfam, Ajmec ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gibi örgütlerin katılımıyla Tunus'ta kadın olmak ve dünyada kadın cinayetlerini önlemek için gerekli olan yasal düzenlemeler tartışıldı.

 15 Haziran Pazar günü Tunus - Sousse'da Otel la Kairouan La Kaspa‘da “Les violences à l'encontre des femmes  Non a l'impunité”  (Kadına karşı şiddet: Dokunulmazlığın yok) Konferansı gerçekleştirildi. Open society Foundation BEYTI (Evim), “L’Association Tunisienne des Femmes Démocrates"  (Tunus Demokratik Kadın Platformu), Oxfam, Ajmec ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu gibi örgütlerin katılımıyla  Tunus'ta kadın olmak ve dünyada kadın cinayetlerini önlemek  için gerekli olan yasal düzenlemeler tartışıldı. 

Tunus'ta kadın cinayetleri

Açılış konuşmasını Tunus Demokratik Kadın Platformu Kariouan Şubesi Temsilci Anissa Saidi yaptı. Saidi konuşmasında kadın cinayetlerine, 28  Mayıs günü okuldan evine erkek arkadaşıyla dönen 13 yaşındaki Eya’nın babası tarafından yakılarak katledilmesine değindi. Saidi “Babası Eya'nın erkek arkadaşıyla yürümesinin şerefini zedelediği bahenesine sığınarak, devlet teşvikiyle kızını katletmiştir. Ne yazık ki kadın cinayetlerini önleyecek yasal düzenlemeler yapılmadıkça kadın cinayetlerini önlemek imkansız olacaktır” dedi. 

Şebnem Koç Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun çalışmalarını anlattı

Kadın cinayetlerini durduracağız platformu üyelerinden Şebnem Koç , Türkiye ‘ de kadın cinayetlerini önelemeye yönelik yasal düzenlemelerden ve platformun acil eylem planı olarak “kadın saikiyle işlenen cinayetler” ile ilgli platformun çalışmalarıyla ilgili konuşma yaptı.

Ben Achour: Kadının yaşam hakkı yasayla koruma altına alınmalı

Kapanış konuşmasını  BEYTI (Evim) Platformu Başkanı Avukat Sana Ben Achour yaptı. 

Ben Achour konuşmasında “ öncelikli eylem planının kadın cinayetlerini önelemeye yönelik yasal düzenlemenin parlamentodan geçmesi olduğunu söylerek ekledi “ Kadının yaşam hakkının yasa ile koruma altına alınması  ve bu yasal düzenlemelerin gerektiği şekilde uygulanması için Tunus parlamentosu ile görüşmelerinin devam ettiğini belirtti” 

 

Şebnem Koç'un Ben Achour ile yaptığı röportaj :

Kadının durumunu yine kadın cinayetleri açısından ele aldığımızda Tunus'ta durum nedir?

Tunus'ta bir hafta önce 13 yasında ki bir kız coucgu Eya babası tarafından yakılarak öldürüldü. Ya da kadınlar eşleri, babaları, ağabeyleri gibi yakınları tarafından katlediliyor . AncakTunus'ta kadın cinayetleri ile ilgili istatistiklere rastlamak neredeyse imkansız. Bizler bu ve bunun gibi olayları ”ekstrem” olduğu için duyabiliyoruz. Kadın cinayetleri medyada yer almıyor, sosyal yaşamda üzeri örtülmeye çalışılıyor. Tüm veriler polisin elinde mevcut ama ne yazık ki bunlar toplumla paylaşılmıyor.

 

Devletin kadının yaşam hakkını korumak ya da kadın cinayetlerini önlemek için düzenlenmiş yasalar var mıdır ?

Malaasef politik patriyarkaya dayanan bir sistem mevcutken yine erkeğin sistem tarafından korunduğunu, masumlaştırıldığını hatta desteklendiğini görüyoruz. Caydırıcı cezaların olmayışı da teşvik edici bir diğer unsur.

 

Devrimden sonraki Tunus'ta şu an kadın cinayetlerini önlemek için öncelikli planınız nelerdir? 

Beyti  ve  Tunus Demokratik Kadın Platformu olarak parlamento ile kadın cinayetlerine son verecek yasal düzenlemenin gerçekleşmesi için mücadele veriyoruz. Ulusal ve uluslararası birçok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle mücadelemizin peşindeyiz. Halkın içindeyiz ve bu destekle yolumuzda sabırla yürüyoruz.