Mehtap Bülbül davasında Savcı, katili korudu
21.6.2014
Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde boşanmak istediği için eşi tarafından öldürülen Mehtap Bülbül davasında 11. duruşma bugün Gebze Adliyesi'nde görüldü. Savcı, açıkça Mehtap'ın katili Volkan Civelek'i korudu. Bu duruşmada Savcı mütalaasını verirken bir sonraki duruşmanın, karar duruşması olmasına karar verilerek dava 30 Haziran'a ertelendi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da Mehtap Bülbül’e sahip çıkmak için her duruşma olduğu gibi 11. duruşmada da Gebze Adliyesi’ndeydi. Adliye önünde platform üyeleri, kızlarını kaybetmiş ailelerle birlikte kadın katillerine ağırceza istedi, devleti kadınları korumak için göreve çağırdı. Eylemde konuşma yapan aileler kızları için adalet istedi, korumayan, görevini yerine getirmeyen devlet görevlilerinin de hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Dava 30 Haziran’a ertelendi

10 gün sonraya yani 30 Haziran’a ertelenen davanın bugünkü duruşmasında Savcı mütalaasını verdi. Savcı’nın mütalaada açıkça Mehtap Bülbül’ün katili Volkan Civelek’i koruduğu görüldü. Savcı’nın Volkan Civelek’i koruduğu mütalaada ‘haksız tahrik’ indirimi yer aldı. Katil Volkan Civelek’in avukatının ek süre istemesi sebebiyle dava 30 Haziran’a ertelendi.

Savcı katili korudu

Mütalaada katil Volkan Civelek’in “Mehtap’ın Servis Şoförü Barış Dilek ile görüştüğünü, Mehtap’ı o yüzden kaçırdığını ve öldürdüğü” ifadeleri yer aldı. Bu gerekçeyle mütalaada katil Volkan Civelek için ‘haksız tahrik’ indirimi yer aldı. Mütalaada bunun yanısıra katil Volkan Civelek lehiine ifadeler yer alıyor. Savcı’nın duruşma başında söyledikleriyle iddianameyi yazdırırkenki sözleri birbiriyle çelişti. Başta “kasıtlı öldürmekten” bahseden Savcı, sonra kasıt olmadığının tutanaklara geçmesini talep etti. Dava savunma avukatının yazılı savunma sunma talebine karşılık 30 Haziran saat 14.00’a ertelendi.

Mehtap Bülbül nasıl öldürülmüştü?

Mehtap Bülbül devletin koruması altındayken öldürülmüştü. Şiddet gördüğü için boşandığı Volkan Civelek hem onu hem de ailesini tehdit ediyordu ve bu nedenle uzaklaştırma almıştı. Uzaklaştıma kararının bittiği gün ise Mehtap'ı kaçırarak iki gün alıkoymuştu. İki günün sonunda Mehtap'ın başına iki el ateş ederek onu hastane önüne bırakıp "Ceset var" diyerek olay yerinden uzaklaştı. Kaçırıldığı sırada emniyete başvuran ailesi görevlilerden "Çok fazla Arka Sokaklar dizisi izliyorsunuz" yanıtını almış, ne yaptılarsa polisleri harekete geçirememişlerdi. İki gün sonra da Mehtap'ın ölüm haberi geldi.

 


  • YAZAR
  • Editor