AKP'nin yargı paketini kadınlar veto etti
22.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Galatasaray Meydanı'nda buluşarak kabul edilen yeni yargı paketinin kadınları yok saydığını ve AKP'nin torba yasasını kadınların veto ettiğini söyleyerek bir eylem gerçekleştirdi.Eğitim-Sen kadın komisyonunun, EHP'li kadınların, Halkevci kadınların katıldığı eyleme boşanmak istediği için öldürülen Mehtap Bülbül'ün ailesi ve koruma altındaki kadınlar da katıldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bugün Galatasaray meydanında mecliste kabul edilen yeni yargı paketini protesto etti. Kadın cinayetlerinde alınması gereken tavrın ağır ceza ile caydırıcılık olması gerektiğini söyleyen platform üyeleri, "AKP'nin torba yasa şeklinde sunduğu yargı paketinde kadının adı bile geçmiyor" diyerek hükümetin kadın hayatına değer vermeyen politikalarını protesto etti.

 

Yeni yargı paketinde kadının adı yok

Eylemde yeni yargı paketinin kadınlar açısından ne anlama geldiğini anlatan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bu yasada kadının adının dahi geçmediğini ifade etti . “Yeni yargı paketi toplumun bu en önemli ihtiyacını giderecek işlevi görebilecekken, AKP’nin torba yasa şeklinde sunduğu yargı paketinde kadının adı geçmiyor bile” diyerek bu yasanın kadınların onayından geçmediğini söyledi.

 

“Adalet istiyorum”

Boşanmak istediği için öldürülen Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül konuşma yaparak “kızım için adalet isityorum, katilinin ağırlaştırılmış müebbetini istiyorum” dedi.

 

Yeni yargı paketi kadın düşmanıdır

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav yeni yargı paketinin daha çok kadının ölümüyle sonuçlanacağını, AKP’nin Soma’dan hiç ders çıkarmayarak kadının adının dahi olmadığı yargı paketini geçirdiğini ifadetti. Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kadınlar için hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken Gülsüm Kav, kadın cinayetlerini nasıl durduracağız diyorsak, kadın düşmanı Tayyip Erdoğan’ın da cumhurbaşkanı olmasını durduracağız dedi.

 

Anayasa Mahkemesi’nde de gidilir

Platform eylemi sonlandırıken er geç kadınların öldürülmemesi için şart olan yasayı çıkartacaklarını, bu yargı paketinin kabul edilmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı’nın veto etmemesi durumunda Anayasa Mahkemesi’ne gidileceğini duyurdu.