Yargıtay 'haksız tahrik' indirimini bozdu
23.6.2014
Adana'da 2 çocuk annesi 41 yaşındaki kadın Emrah Dil'i sokakta tabancayla öldürdüğü için yargılandığı davada 'haksız tahrik' indirimi uygulanarak 15 yıl hapse çarptırılan kadın katili Mikail Uskaner'e, Yargıtay örnek bir karar vererek, kadın cinayetine verilen cezayı az buldu. Yargıtay, ölen Emrah Dil'in haksız tahrik oluşturacak herhangi bir davranışı olmadığına hükmetti.

 23 Ağustos 2012’de Adana'nın Seyhan İlçesi’nde eşinden boşandıktan sonra lokanta işleten kadın Emrah Dil, bir yıl önce çiftçilik yapan evli, 3 çocuk babası Mikail Uskaner ile tanıştı. Emrah Dil’in ayrılmak istediğini söylemesi üzerine ruhsatsız tabancasını çeken Mikail Uskaner, kadına kurşun yağdırdı. Kaçmaya çalışan ancak sırt, karın ve kalçasından kurşunlanan kadın Emrah Dil, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Mikail Uskaner ise olaydan 5 gün sonra cinayetin işlendiği sokakta yakalandı. Tutuklanan Uskaner hakkında ’ömür boyu hapis’ cezası istemiyle dava açıldı.


'Çok pişmanım' savunması

Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mikail Uskaner, savunmasında öldürme kastının olmadığı yalanını söyleyerek, "Ayrılmak istiyordu. Olay günü küfür edip beni aldattığını, kardeşlerimle yatacağını söyledi. ’Yanıma erkek alır önünden geçer seni rezil ederim’ dedi. Bu nedenle ateş ettim. Çok pişmanım, keşke bunlar olmasaydı" diyerek az ceza alabilmek için elinden geleni yaptı. Mahkeme heyeti, kadın katili Mikail Uskaner’e önce ömür boyu hapis cezası verdi. Kadın katilinin cinayeti ’haksız tahrik’ altında işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti cezayı önce 18 yıla, sonra da duruşmalardaki iyi hali nedeniyle de 15 yıla düşürdü. Kadın katiline, ’ruhsatsız silah taşımak’ suçundan da 1 yıl 8 ay hapis ve 1000 lira para cezası verildi.


Yargıtay'dan örnek karar

Ölen Emrah Dil’in ailesi, katile verilen cezayı az bularak karar itiraz etti. Dosyayı görüşen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Mikail Uskaner’e ruhsatsız silah taşıma suçundan verilen cezayı onadı. Sanık Uskaner ve tanıkların ifadelerini inceleyen Yargıtay, haksız tahrik indirimi uygulanan Uskaner’in öldürdüğü Emrah Dil’in davranışlarının haksız tahrik oluşturmadığına hükmederek oy birliğiyle kararı bozdu. Dava önümüzdeki günlerde 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülecek.