Sedef Berberoğlu davasında 4. Duruşma
24.6.2014
Defalarca kez polise başvurmasına ve hakkında koruma kararı bulunmasına rağmen boşanmak istediği eşi tarafından katledilen Sedef Berberoğlu'nun davası bugün Muğla'da görülecek. 4. Duruşması görülecek olan dava öncesi Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, adliye önünde düzenlediği eylemde konuşan Sedef Berberoğlunun annesi Gülender Kan, "Cumhurbaşkanına, Başbakana, meclise sesleniyorum; Ağır ceza önerimizi kabul edin." diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Kendi hayatına yön vermek ve boşanmak istediği için eşi Sefa Berberoğlu tarafından katledilen, Sedef Berberoğlu’nun davasında, 4. Duruşma bugün Muğla’da görüldü.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Duruşma öncesinde “kadın katillerine ağır ceza” pankartlarıyla, adliye önünde eylem yaptı. Eylemden sonra platform adına basın açıklamasını okuyan Ayten Ersoy, “Bizler bugün burada boşanmak istediği kocası tarafından 13 Eylül 2013 tarihinde öldürülen Sedef kardeşimize adalet için toplandık. Sedef kardeşimiz, boşanmak istediği ve ayrı yaşadığı kocası Lütfi Sefa Berberoğlu tarafından barışmazsa öldürmekle tehdit edildiği için defalarca kez polise, savcılığa şikayetçi oldu. Hakkında koruma kararı çıkarılan Sedef kardeşimiz, gerçekte korunmadığı için öldürüldü. Koruma kararını defalarca kez ihlal eden Lütfi Sefa Berberoğlu’na hapis cezası verildi. Ancak polis bulamadığını iddia ederek, hapis cezasını uygulamadı.” İfadeleriyle polisin kadın yaşamına değer vermeyen anlayışına tepki gösterdi.

“Ağır ceza önerimizi kabul edin”

Adliye önünde düzenlenen eylemde konuşan, Sedef Berberoğlu’nun annesi Gülender Kan; ” Kızımın ve bütün kadın katillerinin ağır ceza almasını istiyorum. Cumhurbaşkanına, Başbakana, meclise sesleniyorum; Ağır ceza önerimizi kabul edin.” diyerek yetkililerden üzerlerine düşeni yapmalarını istedi.

“AKP Sözünü tutsun”

Eyleme katılarak destek gösteren, eşi tarafından katledilen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer; “Meclise gittik. Bize cezaları ağırlaştırqcaklarina siz verdiler. Ama sözlerini tutmadılar. Akp sözünü tutsun.” diyerek mevcut hükümetin kadın cinayetlerine ve kadınların yaşam hakkına dair uygulamalarının yetersizliğine tepki gösterdi.

“Kadın cinayetlerini görmezden gelenlere oy vermeyeceğiz”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşan Sanem Deniz Kural, yaklaşmakta olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ve mecliste kabul edilen yargı paketini hatırlatarak “AKP'nin kadının adını dahi geçirmediği yargı paketini biz kadınlar olarak veto ediyoruz. Önümüzde cumhurbaşkanı seçimleri var. Kadın cinayetlerini görmezden gelenlere oy vermeyeceğiz.” dedi.

Basın açıklamasının ardından duruşmayı takip etmek için dava salonuna geçildi.Duruşmada tanıklar dinlendi. Dava 16 Eylül'e ertelendi.