Kadınlar Eskişehir'de AKP'nin yargı paketini veto etti
24.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün(23.06.2014) saat 18.00'da Eskişehir'de Kanatlı AVM önünden Adalar Migros önüne yaptıkları yürüyüşle AKP'nin içinde kadının adının bile geçmediği yeni yargı paketini veto etti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün saat 18.00’da Eskişehir’de yaptıkları yürüyüşle AKP’nin geçirdiği yeni yasa paketini veto ettiğini bildirdi.

Saat 18.00’da Eskişehir Kanatlı AVM önünde toplanan kadınlar, Adalar Migros önüne yürüdü. “AKP geçirdiği yargı paketiyle kadın katillerinin önünü açıyor”diyen kadınlar yürüyüş esnasında “Yasayı uygula kadını yaşat”, “Kadın katillerine indirim değil ağır ceza” sloganları attılar. 

AKP'nin yargı paketinde kadının adı geçmiyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Adalar’da yaptıkları basın açıklamasında yeni yargı paketi toplumun bu en önemli ihtiyacını giderecek işlevi görebilecekken, AKP’nin torba yasa şeklinde sunduğu yargı paketinde kadının adının bile geçmemesine dikkat çekti.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Bahar Özkan ise “AKP’yi uyarıyoruz, Meclis’te kabul ettiğiniz bu yeni yargı paketi kadın cinayetlerinin artmasına neden olacak.  Ancak kesindir ki AKP’nin onay verdiği bu yargı paketi kadınların onayından geçmiyor. Cumhurbaşkanının da yargı paketini onaylamaması veto etmesi gerekmektedir. Onay vermesi durumunda biz bu paketin geçmemesi için Anayasa Mahkemesi’ne de gideceğiz, mücadeleyi sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı. Eyleme KA-DER de destek verdi.


  • YAZAR
  • Editor