Yargı paketini veto eden kadınlara polis barikatı
27.6.2014
İzmir'de bugün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu AKP'nin yargı paketini veto etti. Polis hiçbir hukuki gerekçe göstermeden, Vali'nin sözlü emriyle kadınların demokratik haklarını kullanmasın engellemeye çalıştı. Polis barikatı önünde oturma eylemlerini gerçekleştiren kadınlar, kadının adının dahi olmadığı AKP'nin yargı paketini veto ettiler.

İzmir’de bugün saat 18.00’da YKM önünde toplanan Kadın Cinayetini Durduracağız Platformu, mecliste kabul edilen yeni yargı paketini veto ettiler. Polis, yürüyüş öncesi Platform’un yürüyüşünü hiçbir hukuki ve yazılı gerekçe göstermeden engellemek istedi. Platform, herhangi yazılı bir karar olmadığını ve yürüyüşün demokratik bir hak olduğunu belirterek yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “Kadın katillerine ağır ceza”, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “AKP’nin yargı paketini kadınlar veto ediyor” sloganları hiç susmadı. Yürüyüşe geçen kadınların önü, polis tarafından gösteri ve yürüyüş kanunları hiçe sayılarak Vali’nin sözlü emriyle Valilik’e yakın bir mesafede kesildi. 

Polis, Platformun yürüyüşünü Valilik’e yakın bir noktada hiçbir hukuki gerekçe göstermeden engellemeye çalıştı. Platform, polis barikatı önünde oturma eylemine başladı. Polis barikatı önünde, polisin tutumunu protesto eden Platform, “Kadınlara değil, katillere barikat” sloganı atarak, korunma başvurusu için giden kadınlara “Yeteri kadar polisimiz yok” cevabını veren polislerin yaşamak için mücadele eden kadınların önünü kesmek için “yeteri kadar” polis bulunabilmesinin AKP’nin kadınları görmezden gelmeye devam ettiği vurgulandı.

Eylemde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız İzmir Temsilcisi Sanem Deniz Kural, polisin kadınları barikat kurarak engellememesi gerektiğini, polisin kadınları korumak için harekete geçerek Platform’un çıkarttığı 6284 sayılı kanunu uygulamasını istedi. Kural, AKP’nin yeni yargı paketinde kadının adının olmadığı, kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmeyerek kadın cinayetlerinin engellenemeyeceğini söyledi. Kural, “Kadınların korunmasına yönelik kanunu nasıl mücadelemizle çıkarttırdıysak, Platform olarak sunduğumuz TCK değişiklikleri de gerçekleşene kadar nasıl il il adliyelerde, sokaklarda mücadele ediyorsak mücadelemize devam edeceğiz” diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kadın katillerini koruyanlara kadınlar olarak oy vermeyeceklerini söyledi.

Kural’dan sonra konuşan öldürülen Pınar Ünlüer’in babası Zeki Ünlüer, kadın katillerine ağır ceza için Meclis’e gittiklerini ama çıkartılmaya çalışan paketle görüşmelerinin görmezden gelindiğini söyledi. Ünlüer, Başbakan’ın başkaları için sürekli ağladığını ama bir kez olsun öldürülen kadınlar için harekete geçmediğini söyledi. 

Ünlüer’den sonra konuşan öldürülen Zerrin Canol’un yengesi Aynur Bütünbıçaksız, kadınların öldürülmemesi için ağır cezanın şart olduğunu belirterek, Platfromun sunduğu değişikliklerin geçmesi gerektiğini söyledi.

Eylemde yeni yargı paketinin kadınlar açısından ne anlama geldiğini anlatan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bu yasada kadının adının dahi geçmediğini ifade etti. Kadının adının dahi geçmediği bir yargı paketinin de kadın cinayetlerini önlemekten çok uzak olduğu belirtilerek kadınlar tarafından veto edildiği açıklandı.

Basın açıklamasını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hilal Adaşlık gerçekleştirdi. Adaşlık, Meclis’te kabul edilen yargı paketinin veto ettiklerini belirterek, “Kadın cinayetlerine ağırlaştırıcı cezaları getirmeyen AKP’nin yeni yargı paketini, kadınlar olarak kabul etmiyoruz” dedi. Adaşlık, AKP’nin söz vermesine rağmen, pakette kadının adının dahi geçmediğini söyledi. Adaşlık basın açıklamasını, yargı paketine Cumhurbaşkanı’nın onay vermesi durumunda paketin geçmemesi için mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek sonlandırdı. Yaklaşık bir saat boyunca polis barikatı önünde oturma eylemi gerçekleştiren Platform, basın açıklamasından sonra “AKP’nin yargı paketini kadınlar veto ediyor” sloganlarıyla sonlandırdı.