Kadın katiline tahrik indirimi verdirtmedik
30.6.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün, öldürülen Mehtap Bülbül'ün karar duruşması için Gebze Adliyesi'ndeydi. Adliye önünde duruşma öncesi Mehtap Bülbül'ün ailesinin ve öldürülen bir diğer kadın Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil'in de katıldığı bir eylem yapıldı. Davada olumlu bir gelişme olarak, her kadın katilinin başvurduğu 'haksız tahrik indirimi' talebi bu davada hakim tarafından geri çevrildi. Ve katile müebbet hapis cezası verildi.

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün, günlerdir duyurduğu öldürülen Mehtap Bülbül’ün karar duruşmasındaydı. Boşanmak istediği için öldürülen Mehtap Bülbül’ün Son duruşmada savcı katil için tahrik indirimi istemişti. Platform, Mehtap'ın davasına sahip çıkmak ve katiline indirim değil ağırlaştırılmış müebbet ceza verilmesi için Gebze Adliyesi’nde toplanarak dava öncesi ailelerle bir eylem gerçekleştirdi. Platform, eylemde, katilin ağır ceza alması gerektiğini şu cümlelerle vurguladı: “Katiline indirim verilirse mücadelemize devam edeceğiz. Yargıtay'a gideceğiz”

 

Duruşma öncesi eylemde konuşma yapan Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül: “Kızımın katiline indirim verilmeye çalışılıyor. Ağır ceza istiyoruz” dedi.

 

Öldürülen bir başka kadın Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil ise AKP’ye verdiği sözleri hatırlatarak: “Söylediklerini yapsınlar. AKP kadınlar için çalışsın” dedi.

 

Ailelerin ardından açıklama yapan Platform temsilcisi Sıla Gemicioğlu: “Katil Mehtap'ı kaçırmıştı. Hakim bunu gezinti olarak değerlendirdi. Aldatma boşanmaya neden olabilir, öldürmeye değil” diyerek hiçbir kadın cinayetinin bahanesinin olamayacağının altını çizdi.

 

Eylemde kullanılan sözlerin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasından öne çıkan ifadeler şöyle: “Buradan bir kez daha söylüyoruz: Mehtap'ın katiline ağır ceza verilmeli. AKP kadınları korumak için yasa çıkarmıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kadın düşmanlarına kadınlardan oy yok. Kadın katillerine ağır ceza verilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz”.

 

Basın açıklamasının ardından Platform temsilcileri davayı takip etmek üzere adliyeye girdiler. Mahkemede olumlu bir gelişme olarak her kadın katilinin talep ettiği haksız tahrik indirimi Mehtap Bülbül’ün katiline verilmedi. Hakim haksız tahrik indirimi vermediğini özellikle vurguladı. Katile tahrik ve iyi hal indirimi verilmezken, Mehtap’ı hastaneye götürdüğü gerekçesiyle ‘pişmanlık’tan yıl indirim verildi.

 

Katil hükmü duyduğunda hakime, “Bu cezayı baskı altında mı veriyorsunuz yoksa vicdanen mi?” diye sordu. Bunun üzerine Platform temsilcilerinin “Yargıtay’ın haksız tahrik indirimi ile ilgili verdiği emsal kararları” hatırlattı. Yargıtay geçtiğimiz dönemlerde ‘haksız tahrik indirimi’ alan kadın katillerinin indirimlerini bozmuştu. Platform’un bu hatırlatmasıyla Mehtap’ın avukatı mahkemeye Yargıtay’ın kararını belirtti. Mehtap Bülbül’ün katili müebbet hapis cezası aldı.