Ailelerin talepleri kabul edildi
10.2.2013
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun İzmir'de görülen Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar ve Azra Has cinayetleri davalarına müdahale talebi kabul edildi.

22.06.2012 I Davaya bakan hakimin tayininin çıkmasından dolayı duruşmaya mahkeme heyeti üyeleri değişmiş olarak geldi.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu; Ayşe Selen Ayla, Esra Yaşar ve Azra Has'ın davası için bugün adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.


Basın açıklamasına Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun'un da katıldı. Önceki duruşmada müdahilliği kabul edilen Siyah Pembe Üçgen İzmir LGBTT Dayanışma Derneği de basın açıklamasına destek verdi.


Platformun kurucu üyelerinden olan Ayşe Selen Ayla'nın annesi Hatice Ayla ve babası Sertel Ayla'nın da platform adına müdahillik talepleri kabul edildi. Mahkeme heyeti Hatice ve Sertel Ayla'nın platform üyesi oldukları gerekçesiyle, davanın platformu da ilgilendireceğini, bu sebepten dolayı müdahillik talebini kabul etti. Platform bu kararın ardından artık davaya hukuki olarak da müdahale etme hakkına sahip olacak.


Mahkemede söz alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Sanem Deniz Kural, ailelerin uzun süredir talep ettikleri incelemelerin yapılmasını istedi. Her 3 cinayet arasına bağlantı olduğuna dair delilleri ortaya çıkaracak bu incelemeler geçtiğimiz duruşmalarda kabul edilmiyordu.


Yürüttükleri mücadele sonucu kazanımlar elde eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu duruşmanın ardından, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadeleye devam edeceklerini bildirdi.