Aileler kızları için adalet istiyor
10.2.2013
İzmir'de kızlarını kadın cinayetine kurban veren aileler Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Azra Has davası'nı değerlendirdi:

22.06.2012 I Esra Yaşar, Ayşe Selen Ayla ve Azra Has davasını başından beri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte takip eden Ayşe Selen Ayla'nın annesi Hatice Ayla ile babası Sertel Ayla ve Esra Yaşar'ın ablası Tuğba Yaşar davada gelinen süreci ve platformun müdahale talebinin kabul edilmesinin ne derece önemli bir gelişme olduğunu anlattı:


Tuğba Yaşar (Esra Yaşar’ın ablası)
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebinin kabul edilmesi çok sevindirici. Yavaş işleyen hukukumuza, sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki bu tarz dernek ve platformların faydası çok açıkça görünmektedir. Çünkü ilk defa 10. Duruşma yani 2 yıl 2 ay sonra biz müştekilere insanca yaklaşılarak konuşma hakkı verildi. Bunda derneğimizin ve mahkeme başkanının değişmesinin etkisi çok açıkça görülmektedir. Tekrar teşekkür ederim bunun için. Kadın cinayetlerinin bir an önce bitmesi için toplum olarak el ele vermek zorundayız. Çünkü kardeşimden önce haberlerde izlediğim zaman hiçbir zaman başımıza gelmeyecek gibi düşünür ve hatta ertesi gün unuturdum. Ama hayat acı bir şekilde öğretti ki katiller bir nefes kadar uzağımızdaymış. Sizlerin de başına gelebilir o yüzden el ele vermek zorundayız.


Hatice Ayla (Ayşe Selen Ayla’nın annesi)
1 yıl sonra haklı taleplerimizin okunup değerlendirilip kabul edilmesi bizi biraz olsun rahatlattı, içimize su serpti. Adaletin çalışmaya başladığını hissettik. Tabi bu yoğun bir çalışma sonucu oluştu. Kalabalık bir müdahil ordusu ve izleyici baskısı mahkemenin seyrini değiştirdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebi kabul edildi. Bu talebin kabul edilmesi bizim için bir kazanım oldu. Bu organize cinayetlerin arkasındaki gücün ne olduğunu çözmeden asla vazgeçmeyeceğiz ve yalnız yürümeyeceğiz. Bize destek olmak için İstanbul’dan kalkıp gelen EHP Genel Başkanı Sayın Sibel Uzun’a ve Merkez Kurul üyesi Fadik Temizyürek’e çok teşekkür ederim.


Sertel Ayla (Ayşe Selen Ayla’nın babası)
Adaletin gecikmemesi çok önemli bir konudur. Mağdurların, en değerli varlıklarını kaybeden insanların en önemli beklentisi bu. İyi hal indirimlerinin ağır cezalarda uygulanmaması gerekir. Gelişmiş toplumlarda gördüğümüz halk jürilerinin de teşekkül ederek mahkemeye katılmaları önemli olur. Adalet Bakanlığı’nın bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bunun hızlı bir şekilde yasalaşıp geçmesi ülkemizdeki adalet sistemine olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum. Ayrıca bugünkü duruşmada Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahillik talebinin kabul edilmesinin önemini bende vurgulamak isterim.