Kadınlar Ayşenur İslam'ın yalanını ortaya çıkardı
6.7.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu son dönemlerde kadın cinayetlerinin arttığı ve Ayşenur İslam'ın koruma altında öldürülen kadın olmadığı sözleri üzerine kadınlar sırf Temmuz ayında yedi kadının öldürüldüğü ve koruma altında kadınların öldürüldüğünü söylemek için saat 19:00'da Galatasaray Meydanı'nda buluşup bir eylem gerçekleştirdiler. Seçim Turunda olan Ekmeleddin İhsanoğlu eylem başladığı sırada kadınların yanına gelip eyleme katıldı. Kadın cinayetlerini gündeme alacağını belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu geçtiğimiz seneye göre kadın cinayetlerinin %100 arttığı bunların durdurulması gerektiğini açıkladı. Platform, Türkiye’de kadından sorumlu bir bakan olmadığı, kadın koruma yasası olmadığı için katillerin bu kadar rahat davrandığını belirtti.

 

 

Eylem başladığı sırada seçim turunda olan Ekmeleddin İhsanoğlu eyleme katıldı, Platform Temsilcisi Gülsüm Kav ile konuştu. Kadın cinayetlerini gündemine alacağını, eğer Cumhurbaşkanı olursa da kadınlar ile cumhur kuracağını belirtti. Gülsüm Kav İhsanoğlu'na kadınların hayatıyla ilgilenmeyen hiç kimseye kadınlardan oy verilmeyeceğini belirterek, “Türkiye’de en somut acı, en üst düzeyde kadın cinayetleri. Bunun adıyla kurulmuş platformu durdurmak için mücadele ediyoruz yıllardır. Şu anda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kadınların hayatı ile ilgilenmeyen adaya oy vermeyeceğiz, seçmeyeceğiz." dedi.  Bunun üzerine Ekmeleddin İhsanoğlu "Bu bir insanlık ayıbıdır, dinen de hukuken de böyle bir şey yoktur. İnsan Konferansında da bunun çalışmalarını yaptım. Cumhurbaşkanı olursam ben ve eşim kadınlar ile cumhur açacağız, kadınları haklarına kavuşturacağız." cevabını verdi.

 

 

Ayşenur İslam’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı kadın cinayetleri ile ilgili açıklama üzerine eylem kararı alan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ayşenur İslam’ın “Koruma altında ölen kadın yok” açıklamasını yalanladı. Kadınlar ellerinde koruma altında ölen kadınların resimlerini taşıyarak yalan söyleyen Ayşenur İslam’ı istifaya davet etti. Eylemde koruma altında ölen kadınların aileleri de konuşma yaptı.

Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil, “Muhterem polis koruması altındayken öldürüldü. Ayşenur İslam kadınların polis korumasındayken öldürüldüğünü söylüyor. Bunu bana ispatlasın benim de ispatlayacağım belgelerim delillerim var. Ayşenur İslam geçtiğimiz günlerde Çağlayan Adliyesi'nde polis koruması ile öldürülen kardeşimiz için ne diyecek? Bu kadar yalana başvurmalarına gerek yok” dedi.

Mehtap Bülbül’ün annesi Yeter Bülbül’de kadın cinayetlerinin durdurulması için yetkililerin harekete geçmesini belirtti, konuşmasında “adalet istiyorum” diyen Yeter Bülbül, kızının acısını taşıdığını belirtti.

 

 

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise eylemde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Dün gece 16 yaşında çocuğumuz yaşında kardeşimiz aile meclisi kararıyla öldürüldü. Bugün burada asıl ‘olmayan’ şey kadınlardan sorumlu bir bakandır. Böyle bir bakanlık yok. Bakan çıkmış ‘sorun yok’ diyor ya asıl olmayan Türkiye’de kadınların haklarını savunan bir bakan ve bunun bakanlığıdır. Ayrı bir Bakanlık kurulana kadar da mücadele edeceğiz. Kadın cinayetlerini durdurmak için tek bir tane kadın kardeşimiz öldürülmeyene kadar mücadele edeceğiz. En başta da kadınların korunması için hayatta kalabilmeleri için mücadele edeceğiz.

Kadınlar öldürüldükten sonra adalet arıyoruz, evet. Kadınlar öldürülmeden önce yapılabilecek şeyler var, bunlar hiç zor değil. Temel bir yasa var. Korunma kanunu var. Bu kanunu uygulamakla yükümlü 5 ayrı bakanlık var. Bu bakanlıklardan birisi de Ayşenur İslam’ın yönettiğidir. O hiçbir sorumluluk almayıp işi Emniyet’e attı. Korunma kanunun hangi merci tarafından verildiğinin hiçbir önemi yok. Hepsi kadınların hayatta kalması için bu meselenin çözümünden sorumludur.

Biz kadınların hayatta kalması için mücadele edeceğiz. Korunamayıp da kaybettiğimiz kadın kardeşimiz olursa da caydırıcı ceza için, yeni yargı paketinde yer vermemelerine rağmen, bu Hükümet’in politikalarına rağmen mücadelemiz devam edecek. Caydırıcı yasayı yenileyip Meclis’e götüreceğiz.

Önümüzde Cumhurbaşkanı seçimleri var. Mevcut Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e senelerdir kadın cinayetlerini kınayan bir açıklama yapması için seslendik. Bir kez bile anmadı. Şu anda mevcut adaylar içerisinde de kadın cinayetlerini yok sayan bir Cumhurbaşkanı’nı asla seçtirmeyeceğiz. Kim ki bu topluma, kadınlara sahip çıkıyor oylarımızı da ona vereceğiz. Bugün 1 aday, Ekmeleddin İhsanoğlu eylemimize uğradı. Bütün adayları bu çerçevede değerlendireceğimizi açıklıyoruz. Seçim çalışmalarının sonuna kadar yapacağımız şey kadın cinayetleriyle ilgilenip ilgilenmediklerine, bu konuda ne yaptıklarına bakmaktır.

Ayşenur İslam’ın yaptığı açıklamaları kınıyoruz. Söyledikleri son yalan, Kabataş’ta söyledikleri ayarda bir yalandır. Yalan, günahtır. Bakan konuşmalarını şöyle bitirdi: Efendim bu sorunların çözümü için eğitim lazımmış, değerlere sahip çıkmak lazımmış. Siz mi bize değerleri anlatacaksınız? Sizden mi değerleri öğreneceğiz? Eğer değerlere sahip çıkmak istiyorlarsa baş sağlığı dilesinler, önce ailelere özür borçlarını yerine getirsinler. Sonra binlerce koruma altındaki kadını korumak için her zaman uyguladıkları o ‘A’dan Z’ye tedbirleri’ bir kez de kadınların hayatı için uygulasınlar. Caydırıcı ceza düzenlememizi derhal hayata geçirsinler.

Bütün bunlar olana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu sorunlara sahip çıkmayan hiçbir adaya oy vermeyeceğiz.”