Zerrin Canol davasında 4. duruşma
16.7.2014
Komşusu tarafından bıçaklanarak öldürülen Zerrin Canol'un davasında 4.duruşma bugün Karşıyaka Adliyesinde görüldü. Katil Orçun Demir'in, akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ederek ceza indirimi almaya çalıştığı davada İstanbul Adli Tıp kurumundan rapor alınmasına ve davanın 29 Eylül'e ertelenmesine karar verildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Zerrin Canol'un katledilmesine ve dava sürecine ilişkin adliye önünde eylem gerçekleştirdi.

Zerrin Canol, 1 Eylül 2013 Tarihinde komşusu Orçun Demir tarafından defalarca bıçaklanarak katledilmiş, eşine yardım etmek isteyen Serdar Canol ise aldığı bıçak darbeleri sonucu felç kalmıştı. Davada gelinen noktada Orçun Demir, diğer kadın katilleri gibi cezai indirim alabilmek için her yolu deniyor. Akli dengesinin yerinde olmadığını iddia eden Demir, İstanbul Adli Tıp kurumundan rapor alacak.

 

 Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Zerrin Canol’un öldürülüşü ve dava sürecine ilişkin basın açıklaması okudu. Basın açıklamasında “Bizler bugün 1 Eylül 2013 tarihinde, İzmir’in Bostanlı İlçesi’nde komşusu Orçun Demir tarafından bıçaklanarak katledilen Zerrin Canol’a adalet için toplandık. Zerrin Canol’u defalarca kez bıçaklayarak öldüren, ona yardım etmek isteyen kocası Serdar Canol’u ise ağır biçimde yaralayarak felç kalmasına yol açan Orçun Demir’in en ağır cezayı alması, adaletin yerini bulması için buradayız” denildi.

Katilleri cezai indirimler cesaretlendiriyor

 

Kadın katillerine uygulanan cezai indirimler caydırıcı yaptırım oluşturması gereken yargı zeminini işlevsizleştiriyor ve katiller indirimlerden cesaret alarak cinayet işlemeye devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, okunan basın açıklamasında konuya “Zerrin kardeşimizin katili Orçun Demir, diğer kadın katilleri gibi ceza indirimi almaya çalışıyor. Akli dengesinin bozuk olduğunu iddia eden Demir’i, kadın cinayetlerinde uygulanan ceza indirimleri cesaretlendiriyor. Mücadelesini yürüttüğümüz, kadın cinayetlerinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yasalaşmış olsaydı, kadın cinayetleri artmak yerine azalacaktı.” İfadeleriyle değindi.

 

“Ayşenur İslam yalan söylüyor kadınlar koruma altında öldürülüyor”

 

Koruma taleplerinin değerlendirilmemesi, değerlendirilen koruma kararlarınınsa işlevsel şekilde uygulanmaması sonucu kadınlar ölmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam buna rağmen “koruma altında öldürülen kadın yok”diyebiliyor. Okunan basın açıklamasında konuya ilişkin “Türkiye’de kadınların hayatı bu kadar “ucuz” olmasaydı, kadınların yaşam hakkı bu kadar kolay elinden alınabilir olmasaydı, Zerrin kardeşimiz şu an hayatta olacaktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, “Türkiye’de koruma altında öldürülen kadın yok” diyebiliyor. Buradan açıklıyoruz: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak açıkladığımız kadın cinayeti gerçeklerine göre, 2014 yılının ilk altı ayında 139 kadın kardeşimiz öldürüldü. Bu 139 kadın kardeşimizin 12’si koruma başvurusu yapmış, bunlardan da7’si koruma altındaydı. Yani bakan Ayşenur İslam yalan söylüyor.” denildi.


  • YAZAR
  • Editor