Ayşe Topçu'nun katil zanlısı mağdur rolü oynadı
19.10.2014
Eşi tarafından 9 bıçak darbesiyle öldürülen Ayşe Topçu'nun Sivas 1 Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşması bugün(16.07.2014) görüldü. Katil zanlısı ifadesinde, Ayşe Topçu'nun kanser olduğu için agresif olduğunu ve kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek ceza indirimi almayı hedefledi. Ancak kendisini indirim yolunu açmaya çalışan sanık, ifadesinde birçok çelişkili ifadeler kullandı. Sivas Bürosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşmaya aileyle birlikte katılarak davaya müdahillik talebinde bulundular. Bir sonraki duruşma 15 Ekim 2014 tarihine ertelendi.

Sivas’ta 47 yaşındaki göğüs kanseri hastası Ayşe Topçu, eşi Kemalettin Topçu tarafından 9 yerinden ekmek bıçağıyla bıçaklanarak öldürüldü. İlk duruşma bugün(16.07.2014) Sivas 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkemeye, aile ile birlikte Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Sivas Bürosu Kadın Hakları Komisyonu da katıldı.

 

Katil Kemalettin Topçu verdiği 11 sayfalık savunmanın ardından sözlü olarak ifade verdi. İlk duruşmada ağırlıklı olarak sanık Topçu dinlendi. Katil zanlısı, konuşma boyunca komando ve amir olduğundan bahsederek kendine övgüler yağdırdı. Ayşe Topçu, kanser hastası olduğunda evde işleri kendinin yaptığından, özverili olduğundan söz etti.

 

Katil zanlısı ceza indirimi almaya çalışıyor

 

Katil zanlısı, eşini öldürme gerekçesi olarak Ayşe Topçu’nun sinirlerinin bozuk olduğunu, kendisine şiddet uyguladığını söyledi. En son, Ayşe Topçu’nun kendi kafasına kumanda fırlattığını söyleyen katil zanlısı, mutfaktan 25 cm ve 27 cm bıçaklarla kadını 9 yerinden bıçaklayarak öldürdüğünü söyledi. Kendisini çok ‘özverili’ gibi göstererek indirim almaya çalışan katil zanlısı, savunma boyunca da sık sık çelişkili ifadeler kullandı.

 

Kemalettin Topçu, Ayşe Topçu’nun ailesini destek olmadıkları gerekçesiyle suçladığında hakim salona Ayşe Topçu’nun ailesinden olup olan olmadığını sordu. Katil zanlısının ailesinden kimse bulunmazken, Ayşe Topçu’ya sahip çıkmak için mahkeme salonunda 15 yakını vardı.

 

Platform ve Komisyon davaya müdahillik talebinde bulundu

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Sivas Bürosu Kadın Hakları Komisyonu davaya müdahillik talebinde bulundu. Karşı taraf avukatı, “Adil bir yargılamaz yapılamaz” diyerek itirazda bulundu. Savcı talebi önce reddetti, ancak mahkeme heyeti talebi düşüneceklerini ifade etti.

 

Bir sonraki duruşma 15 Ekim 2014 tarihinde görülecek.


  • YAZAR
  • Editor