Günde üç kadın cinayetiyse daha güçlü mücadele
17.7.2014
Geçtiğimiz hafta aynı günde üç kadın kardeşimizi kaybettiğimiz günler yaşadık. Temmuz ayında kadın cinayetlerinde gözle görülür bir artış oldu. Cumhurbaşkanı adayı olan Tayyip Erdoğan "tarafsız olmayacağım" diyor ama yine kadınlardan yana değil katillerden yana taraf olmaya devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak bizler de mücadeleyi yükselterek bu kadın düşmanlığını durduracağız. Bu hafta Çarşamba günü üç ayrı ilde bizim de üç davamız oldu.

 

Geçtiğimiz hafta günde üç kadın kardeşimizi kaybettiğimiz günlerin ardından Aile Bakanı Ayşenur İslam "koruma altında kadınlar öldürülmüyor" açıklaması yapmıştı. 16 Temmuz Çarşamba günü Platform olarak bizim üç ayrı ilde kadın cinayetinde kaybettiğimiz üç kadın kardeşimizin davaları görüldü. 

 

Kadın cinayetlerini yok saydırtmaya çalışan AKP zihniyetine karşı kadınların hayatını kurtaracak olan bizim mücadelemizi yükseltmemiz. Günde üç kadın cinayetiyse biz de kaybettiğimiz kadın kardeşimiz kadar davaları takip ederek, caydırıcı ceza için mücadeleyi yükselterek kadınları hiç kaybetmediğimiz günlere ulaşacağız.

 

Uşak'ta Ayşe Bulut davası sonuçlandı : katile müebbet hapis verildi.

 

Ayşe Bulut 22 Aralık 2013 günü, evlenmek istemediği Mehmet Sezer tarafından, geçimini sağladığı pazarcılık işinden dönerken, av tüfeğiyle vurularak öldürülmüştü. Ayşe Bulut'un kullandığı arabaya ateş açan Mehmet Sezer, aynı araçtaki, Ayşe'nin annesi Döne Bulut'u da yaralamıştı. Bugün Uşak Adliyesi'nde görülen dava, 4.duruşmanın sonunda karara bağlandı. Hakim, katil Mehmet Sezer'in avukatının, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığına bakılmasıyla ilgili adli tıptan rapor isteme talebini reddederek, Sezer'e müebbet hapis cezası verilmesine karar verdi. 

Ağırlaştırılmış müebbet için mücadele etmeye devam edeceğiz

Davaya müdahil olan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşma sonrası Ayşe Bulut'un ailesi ile birlikte adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform adına açıklama yapan Fatma Kurt, “Davada, katile müebbet hapis cezası verildi. Ancak biz cinayetin tasarlanarak işlendiğini düşünüyoruz, dosyayı da temyize götürerek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.


İzmir'de Zerrin Canol'un davasını takip ettik

Komşusu tarafından bıçaklanarak öldürülen Zerrin Canol'un davasında 4.duruşma bugün Karşıyaka Adliyesinde görüldü. Katil Orçun Demir'in, akli dengesinin yerinde olmadığını iddia ederek ceza indirimi almaya çalıştığı davada İstanbul Adli Tıp kurumundan rapor alınmasına ve davanın 29 Eylül'e ertelenmesine karar verildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Zerrin Canol'un katledilmesine ve dava sürecine ilişkin adliye önünde eylem gerçekleştirdi.

 

Ceza indirimleri katilleri cesaretlendiriyor

Platform, "Zerrin kardeşimizin katili Orçun Demir, diğer kadın katilleri gibi ceza indirimi almaya çalışıyor. Akli dengesinin bozuk olduğunu iddia eden Demir’i, kadın cinayetlerinde uygulanan ceza indirimleri cesaretlendiriyor." dedi.


Sivas'ta Ayşe Topçu'nun ilk duruşması görüldü 

 

Eşi tarafından 9 bıçak darbesiyle öldürülen Ayşe Topçu'nun Sivas 1 Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşması görüldü. Katil ifadesinde, Ayşe Topçu'nun kanser olduğu için agresif olduğunu ve kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek ceza indirimi almayı hedefledi. Ancak kendisini indirim yolunu açmaya çalışan sanık, ifadesinde birçok çelişkili ifadeler kullandı. Sivas Bürosu Kadın Hakları Komisyonu ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, duruşmaya aileyle birlikte katılarak davaya müdahillik talebinde bulundular. Bir sonraki duruşma 15 Ekim 2014 tarihine ertelendi.