Dilan Doğan'ın katili yargılanmaya devam ediyor
17.7.2014
Dilan Doğan'ı katleden Selçuk Doğan'ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde 2013 yılının Haziran ayında dini nikahla evlendikten 17 gün sonra eşi Dilan Doğan’ı katleden Selçuk Doğan’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Dava kapsamında yargılanan 4 kişiden tutuklu olan Selçuk Doğan, babası Mehmet Salih Doğan ve kardeşi Mehmet Sebih Doğan cezaevinden mahkemeye bağlanırken, katledilen Dilan’ın avukatları, ailesi, yakınları, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Doğubayazıt Kadın Danışmanlık Merkezi de davayı takip etti. Önceki mahkemede Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun davaya müdahillik talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmişti. Duruşmada Dilan Doğan’ın kızkardeşi Semra Gültekin tanık olarak dinlendi.

 
Duruşma 12 Eylül tarihine ertelendi
 
Mahkeme heyeti birinci duruşmada zanlı Selçuk Doğan’ın cinsel iktidarsız olup olmadığının araştırılması için Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi’nin bu konuda rapor düzenlenmesi için Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’na resmi yazışmalarda bulunmuştu. Bunun yanı sıra 17 bıçak darbesi alan Dilan Doğan’ın yaşadığı 80 metrekarelik evde yan odalarda bağırma gibi durumlarda gece olduğu da göz önüne alınıp diğer odalardan sesin duyulup duyulmayacağı hususunda ayrıca binanın dış cephesinden ve iç kısımlarından fotoğraf çekilerek rapor edilmesine karar vermişti. Mahkeme heyeti istenilen raporların hazır edilmemesi nedeniyle bir sonraki duruşmayı 12 Eylül tarihine erteledi.