Kadınların öldürülmediği bir ülkede yaşamak mümkün
24.7.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, son dönemlerde Manisa'da sıkça duyulan kadına yönelik şiddet ve cinayet haberlerini Manisa basınına değerlendirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Manisa Temsilcisi Semiha Hasgör, son dönemlerde Manisa’da sıkça duyulan kadına yönelik şiddet ve cinayet haberlerini değerlendirdi.

Kadınların öldürülmediği bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen Hasgör: “Türkiye’de günde 3 kadın, yakını bir erkek tarafından katlediliyor. Onlarca kadın, işinde psikolojik, evinde ise fiziksel şiddete maruz kalıyor. Çocuğa ve kadına yönelik taciz ve tecavüz haberlerinin sayısı her gün artıyor. Kadınlar artık kırdan kente göç ediyor. Kent yaşamına alışıyorlar, özgür olmak istiyorlar. Bu özgürlük talebini kabul edemeyen ataerkil zihniyet ise, kadınları öldürerek, taciz ederek ya da döverek cezalandırıyor. Sokak ortasında öldürülüyoruz, şiddete uğruyoruz ama kimse sesini yükseltmiyor. Kadınlar çok öfkeli.” dedi.
 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Manisa’da öldürülen kadınların davalarını takip ettiklerini belirten Hasgör: “Biz platform olarak, öldürülen kadınların davalarını hiçbir karşılık beklemeden ve para talep etmeden üstleniyoruz. Öldürülen kadınların arkalarında bıraktıkları aileleriyle ilgileniyor, onlara destek oluyoruz. Birçok davaya katılıyor, öldürülen kadınlara sahip çıkıyoruz. Manisa’da da onlarca kadın cinayeti davasına katıldık. Katıldığımız davalarında bir çoğunda kadın katilleri ağır cezalar ile yargılandı. Biz, kadın katillerinin, tecavüzlerin ve tacizcilerin cezalarına indirim uygulanmasını istemiyoruz.” diye konuştu.


  • YAZAR
  • Editor