Hem korumuyorlar hem oy hakkını vermiyorlar
25.7.2014
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve YSK'nın birlikte aldığı karar doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sığınmaevlerindeki kadınlar oy kullanamayacak. GEÇtiğimiz Yerel seçimlerde de AKP sığınma evlerindeki kadınlara oy kulandırtmamıştı.

128 sığınma evinde kalan yaklaşık 2 bin 500 kadın, Cumhurbaşkanlığı için oy kullanamayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı doğrultusunda sığınma evlerindeki kadınların güvenli bir şekilde oy kullanmasına dair hiçbir düzenleme yapılmazken, bu kadınlar yok sayılarak oy kullanma hakları tamamen gasp edildi.

 

Yerel seçimlerde de oy kullandırtmadılar

 

Geçtiğimiz yerel seçimlerde de Sığınma evlerindeki kadınlara oy kullandırtmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bu hukuksuz düzenlemeye devam ediyor. Bu kadınların geleceğini belirleyecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aynı yasada olduğu gibi kadınları yine yok sayıyor. 

 

Ayşenur İslam yerel seçimlerde  " Onların herhangi bir sandığa kayıtlarının yapılması, yerlerinin ifşa edilmesi anlamına geleceği için onları ne yazık ki herhangi bir sandığa kaydettiremiyoruz. Bu durumdaki arkadaşlarımızın oy kullanması ne yazık ki bu seçimde mümkün olmayacak" demişti. Bu açıklamanın ardından koruma altında pek çok kadın öldürülmesine rağmen Ayşenur İslam "koruma altında kadınlar öldürülmüyor" diyerek yalan söylemişti.

 

Devletin korumadığı kadınların öldürüldüğü gerçeğini örtmeye çalışan AKP şimdi de bu kadınların oy hakkını gasp ediyor.

 

Hem kadınları korumuyorlar hem de oy haklarını gasp ediyorlar

Kadınları korumak için etkin hiçbir önlem almayan, koruma yasasının uygulanmamsında hiçbir sorun görmeyen AKP bu kadınların iradesini gösterebileceği Cumhurbaşkanlığı seçimlerine onları dahil etmiyor. Yeni yargı paketinde kadının adını yok saymalarının ardından, bu kez de kadınların oy kullanma hakkını ellerinden alıyor.