Kadınlar işkenceyle öldürülüyor
31.7.2014
Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın, kadınlara kahkahayı çok gördüğü hafta, devletin kadın cinayetlerindeki payı ortaya çıktı. Hükümetin en önemli ağızlarından birisi kadınlara iffet dersi vererek, "Herkesin içinde kahkaha atmayın" diye buyururken, birçok kadın öldürüldü. Özellikle bu hafta yaşanan kadın cinayetlerinde, öldürülen kadınların önemli bir kısmının işkence edilerek öldürülmesi, "kadınların kahkaha atmasına dahi tahammül edemeyen" AKP'nin, sokaktaki erkeklere nasıl cüret verdiğini açıklıyor.
 
1. İşkence gördü, boşanmak isteyince öldürüldü (22 Temmuz Salı)
Adana’da eşi Fatma Ünal'ı evde bir odaya kapatıp günlerce yemek ve su vermeyen Yunus Ünal, kadını çocuklarıyla birlikte ahıra kilitledi ve eşine hayvan pisliği yedirdi. Yunus Ünal, genç kadını boğazını sıkıp kasıklarına vurup üzerine kızgın süt dökerek akıl almaz işkenceler gerçekleştirdi. Bunun üzerine boşanma davası açan Fatma Ünal, Yunus Ünal tarafından 8 kurşunla öldürdü.
 
2.Katil, öldürdüğü kadını dolapta sakladı (22 Temmuz Salı)
Antalya'da Suriyeli tarım işçisi Abdurrahman Ç.’nin, patronunun eşi 50 yaşındaki Rabia Doğan'ı boğarak cesedini evin yüklüğüne sakladığı tespit edildi. Evin içindeki bir dolapta Rabia Doğan'ın cansız bedeninin bulunmasının ardından paniğe kapılan şüpheli Abdurrahman Ç. kaçmak istedi. Cinayet şüphelisi Abdurrahman Ç. mahalle halkı tarafından jandarmaya teslim edildi. 
 
3. Genç kadın başı taşla ezilerek öldürüldü (23 Temmuz Çarşamba)
Gölcük'te yol kenarına atılmış bir çuval bulan mahalle halkı, çuvalın içinde ceset olduğunu görünce durumu hemen polise bildirdi. Yapılan incelemenin ardından, başının arkasına taşla vurularak öldürüldüğü anlaşılan kadının 34 yaşındaki Filiz Tosunoğlu olduğu belirlendi. Filiz Tosunoğlu'nu sevgilisi 37 yaşındaki Ferdi M. yakalanarak cinayet şüphelisi olarak gözaltına aldı.
 
4. Eşini 5 çocuğunun gözleri önünde vurdu (23 Temmuz Çarşamba)
Silivri Mimarsinan Mahallesi’nde meydana gelen cinayette eşiyle tartışan Bayram A. isimli şahıs (37) tartışmanın büyümesiyle 5 çocuğunun gözleri önünde karısı Medihe A.'nın (37) başına ateş etti. Medihe A. olay yerinde hayatını kaybederken, Bayram A. başka bir odaya gereçek intihar etti.  Emniyetin binayı kapatması sebebiyle tartışmalar çıktı. 
 
5. Adana’da bir kadın işkence ile öldürüldü (24 Temmuz Perşembe)
Adana’da çalılıkların arasında bir kadın cesedi görüldü.  Yapılan incelemelerde kadına işkence yapıldığı ve kafasında ağır darp izleri olduğu, kadının boğazının kesildiği, sırtında 10, vücudunun diğer yerlerinde de 5 bıçak darbesinin olduğu belirlendi. Üzerinden kimlik çıkmayan kadının kimliğini belirlemek için 35-40 yaşları arasındaki kayıp kadın başvurularının inceleneceği öğrenildi. 
 
6. Cinayet, koruma kararı kaldırıldığında gerçekleşti (26 Temmuz Cumartesi)
Bir yıldır ayrı yaşadığı eşini evinin kapısında yakalayarak, tabancayla ateş eden T.Y., 19 yıllık eşi Aylin Yayla’yı öldürdü. Silah seslerini duyarak dışarı çıkan Türkan Conker ve kayınbiraderi Nail Conker'e de ateş eden T.Y., daha sonra kaçtı. Daha önce tehditlerden ötürü koruma kararı da aldıran kadına son gece eşinden ‘Yarın yanına geleceğim’ mesajı aldığı belirtildi. 
 
7. Öldürdüğü eşinin cenazesini 3 gün evde bekletti (26 Temmuz Cumartesi)
Bağcılar'da 26 yaşındaki bir çocuk annesi Hediye Öztürk, eşi Mithat Öztürk tarafından evinde boğularak  öldürüldü. 3 gündür evde tuttuğu cenazeyi evden çıkararak aracına koyan Öztürk, Arnavutköy ormanlık alanda polis tarafından durdurulunca cinayet ortaya çıktı. Durumun anlaşılması üzerine Öztürk, gözaltına alınarak Karakola götürüldü. 
 
8. Antalya’da bir kadın şüpheli biçimde öldü (28 Temmuz Pazartesi)
Elif Üre isimli genç kadın, polis sevgilisiyle gittiği evinde vuruldu. Antalya'da profesyonel dalgıç olan 34 yaşındaki Elif Üre, polis sevgilisinin silahından çıkan kurşunla ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç kadın, hayatını kaybetti. Soruşturma başlatan polisler, katil polisin silahına el koydu. Gözaltına alınmayan polis memuru, Elif Üre’nin intihar ettiğini savundu.