Ev işlerini yapmayan kadına 7 bin lira tazminat cezası
3.8.2014
Şiddet gördüğü ve aldatıldığı için boşanma davası açan Yonca G., ev işlerini yapmadığı gerekçesiyle kocasına 7 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi.
Ankara’da yaşayan Yonca G. adlı kadın, 16 yıldır evli olduğu Bülent G. hakkında “Beni aldatıyor, dövüyor” gerekçesiyle boşanma davası açtı. Savcılığa verdiği dilekçede, “Kocamdan kaynaklanan şiddetli geçimsizliğimiz bulunmaktadır. Pek çok kez bana şiddet uyguladı, hakaret etti, başka bir kadınla ilişkisi var. 9 aydır ailemin yanında yaşıyorum. Boşanmak istiyorum, ev hanımıyım, çalışmıyorum” diye belirten Yonca G, yoksulluk nafakası ile birlikte 20 bin lira maddi, 10 bin lira manevi olmak üzere toplam 30 bin lira tazminat talep etti. Suçlamaları kabul etmeyen eşi Bülent G. ise, Yonca G. için “Evlendiğimiz günden itibaren sık sık evi terk etti. Ev işlerini yapmıyor, ceplerimi karıştırıp habersiz para alıyor, çocuğumuz ile ilgilenmiyor” suçlamasında bulundu. 
 
 
Davaya bakan Ankara 5’inci Aile Mahkemesi Hâkimi Sebahatin Ali Erdem, “Davalı kadından kaynaklanan bir geçimsizlik bulunduğu, kadının eşi ve çocuğunun ihtiyaçlarıyla ilgilenmediği, ev işlerini yapmadığı, sadakat hükümlerine aykırı davrandığı, evlilik birliğini temelinden sarstığına karar verilmiştir.” diyerek Yonca G.’nin kocasına 5 bin lira maddi, 2 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.