Kadınları hedef gösteren Arınç suçludur
4.8.2014
Bugün(08.04) Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bülent Arınç'ın "Kadın, iffetli olacak. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak" sözleri üzerine Çağlayan Adliyesi'nde milletvekilleriyle birlikte Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu.

Geçtiğimiz hafta Bülent Arınç’ın “Kadın, iffetli olacak. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözleri tüm kesimlerce eleştiri bombardımanına tutulmuştu. Bugün(08.04) Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, milletvekilleri Melda Onur, Aylin Nazlı Aka ve Mahmut Tanal ile birlikte Çağlayan Adliyesi’nde Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu. Platformun eylemine CHP'li kadınlar, EHP'li kadınlar ve Halkın Türkiye Komünist Partisi(HTKP)’nden kadınlar da destek verdi. Suç duyurusundan önce Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştiren Platform, bu açıklamanın kadın cinayetlerine kapıyı ardına kadar araladığını vurguladı.

 
“Neden ağlayanın çok, gülenin az olduğu bir ülke istiyorlar?”
 
Basın açıklamasında Platform Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ilk sözü aldı. Gülsüm Kav, sözlerinde AKP’nin ağlayanın çok ve gülenin az olduğu bir ülke istediğini vurguladı. Kav sözlerine 5 yıldır platformun kadınlara gerçek bir koruma verilmesi için mücadele ettiğini ama hala yeterli önlemlerin alınmadığını söyleyerek devam etti.
 
“Felaketleri önlemek için buradayız”

 

CHP Milletvekili Melda Onur ise kanaat önderlerinin sözlerinin çok önemli olduğundan özellikle kadın cinayetlerini durdurmak için çok etkili olduğundan bahsetti. İleride olabilecek olan felaketleri önlemek için bugün suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

 
“Önce kasalardaki paraları açıklayın!”
 
Onur’dan sonra CHP Milletvekili Aylin Nazlı Aka sözü aldı. Aka, Bülent Arınç’a seslenerek kadınların hayatına karışmamasını söyledi. Arınç’tan önce kasalarındaki paraları açıklamasını istedi. Arınç’ın kahkaha ile ilgili açıklamalarına ise “Biz kahkahalarımızla Arınç’ı ağlatacağız” yanıtını verdi. 
 
CHP Milletvekili Mahmut Tanal da, AKP ile IŞİD’in kadın konusunda aynı düşünceye sahip olduğunu söyledi. Erdoğan'a ’erilecek her oyun kadını aşağılamak niteliğinde olduğunu vurguladı.
 
“Tüm siyasi liderler kadın cinayetlerini kınamalı”
 
Platform kurulduğundan beri Platform’un yanında olan EHP Genel Başkanı Sibel Uzun ise “Kadınlar olarak ilan ediyoruz, kahkaha atmaya da siyaset yapmaya da devam edeceğiz” sözlerini kullandı. Uzun, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde aday olan tüm siyasi liderlerin kadın cinayetlerini kınayan ve kadın katillerini lanetleyen açıklamalar yapması gerektiğinin altını çizdi.
 
8 Ağustos’ta kadınlar büyük yürüyüş gerçekleştirecek
 
Konuşmalar tamamlandıktan sonra Platform, 8 Ağustos Cuma günü gerçekleştreceği Tünel’den Galatasaray’a doğru büyük yürüyüşe tüm kadınları çağırarak açıklamayı sonlandırdı. Basın açıklamasının ardından Milletvekilleri ve Platform suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye girdiler.