Başka kadınlar öldürülmesin
8.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerini durdurmak için Tünel'den Galatasaray'a yürüdü. Yakınları kadın cinayetleri sonucu öldürülen ve başka kadınlar öldürülmesin diye mücadele eden birçok aile de öldürülen kadınların hesabını sormak için yürüyüşteydi. Öldürülen kadınların aileleri, yürüyüşün ardından konuşmalar yaptılar, Hükümet'e seslendiler. İşte ailelerin söyledikleri...

 

Koruma altındayken eşi tarafından öldürülen Muhterem Göçmen'in ablası Çiğdem Evcil:

Muhterem’in kızının, kendi kızımın, onların kahkahaları solmasın diye buradayım. Kadınların kahkahaları solmasın diye buradayım. Her zaman da olmaya devam edeceğim.

 

 

Muğla'da boşanmak istediği için öldürülen Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan:

Muğla’dan kızım Sedef Berberoğlu için geldim. Kızımın mücadelesini ömrüm yettiğince devam ettireceğim. Buradan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanlığı’na, TBMM’ye sesleniyorum. Özellikle de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a sesleniyorum: Ölen çocuklar sizin çocuklarınız olabilirdi. Lütfen bunlara bir dur deyin. Artık gündeminize alın, yasayı çıkarın. Bizim yüreğimize su serpin.

Benim kızım, yasa uygulanmadığı için, korunma altındayken korunmadığı için öldürüldü. Ben ve torunum da öldürülebilirdik neyse ki bizi bir arada yakalayamadı. Sesim çıktığı kadar, nefes aldığım kadar kızımın davasının peşindeyim. Kızımın hesabını soruyorum.

 

 

Eskişehir’de ayrılmak üzere olduğu eşi tarafından on yerinden bıçaklanarak öldürülen Yasemin Varıcı’nın kardeşi Sema Çuhadar:

Kardeşim 10 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Buradan Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum: Koltuk sevdasını bırakın, öldürülen kadınların aileleriyle ilgilenin. Her şey oy demek değil. Burada insan hayatı söz konusu.

 

 

Yasemin Varıcı’nın ablası Hatice Söylemez:

Yasayı kendileri için çıkarıyorlar. Yasayı neden insanların öldürülmemesi için çıkarmıyorlar? Buradakilere sonsuza kadar minnettarım. Yasa çıkacak, bıçak düşecek, silah düşecek. Hakkımı helal etmiyorum, etmeyeceğim. Ben bu devlete güven duymuyorum. Benim kardeşim kendi halinde bir kadındı. Evine süt götürmek için gece yarılarına kadar bulaşık yıkıyordu. Çalışmayan bir erkek tarafından öldürüldü. Neden yasayı hala çıkarmıyorlar? Ben bu davaya ölünceye kadar devam edeceğim. Hakkımı helal etmiyorum, etmiyorum, etmiyorum!

 

 

Manisa'nın Akhisar İlçesi'nde eski eşi tarafından boğularak öldürülen Gülşah Kurban'ın annesi Nuray Kurban:

Kardeşlerim, annelerim, babalarım... Ben kızım da koruma altındayken öldürüldü. Polise gittiğim halde anne olarak muhatap alınmadım. Tayyip Erdoğan’a söylüyorum: Madem Tayyip baba diyorlar, Tayyip en iyisini yapsın, katı kurallar koysun. Çoluğu çocuğu dağılmasın. Sadece yasa istiyorum. Anneyim ben muhatap alınmak istiyorum. Kızım korunamadı, bir gün sonra öldürüldü.

 

 

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Gönül Dilekçi'nin annesi Sultan Dilekçi:

Sizler bizim için, bize destek olmak için buradasınız. Hepinize teşekkür ederim. Kızımın katili Metin Cihan benim kızımı 10 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Bir şey yapamadım, kızımı kurtaramadım. Adam kızımı öldürdü, salına salına evine gitti saklandı, sonra tutuklayıp götürdüler. Katil bizi tehdit etti, en son götürüp içeri attılar. Başbakan’a, Cumhurbaşkanı’na söylüyorum: Bu katilleri çıkarmasınlar. Bu katiller gül gibi kadınları öldürdüler. Bu kadınlar hepimizin kardeşidir, bacımızdır.

 

 

 

İzmir'de kendisini reddettiği gerekçesiyle bir erkek tarafından öldürülen Pınar Ünlüer'in babası Zeki Ünlüer:

Çocuklar yetim kalmasın. Diğer babalar ağlamasın. Herkes bağırıyor burada kadın cinayeti olmasın diye. Yalnız devletin tepesindeki insan çıkıyor diyor ki kadın kahkaha atmasın. Binlerce yıldır kadınlarla erkekler bir arada yaşıyor. Daha önce kahkaha atınca iffeti bozulmayan kadının şimdi mi iffeti bozuluyor? Onu kim dünyaya getirmiş? Onun annesi, eşi, çocuğu yok mu? Senin yakının olan kadınlar kahkaha atarken ağızlarına bant mı yapıştırıyorsun sayın Bülent Arınç?

 

 

 

 

Konya'da eski eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Dilber Keskin'in babası Fikret Keskin:

Kızımın katili önce beni tehdit etti, takip etti, kalçamdan bıçakladı. İçeri almadılar bir ay sonra da kızımı takip etti. 6 ay kızımın, 3 ay da benim korumam vardı. Sığınma evine gitti benim kızım. Kızımın hiç suçu, kabahati yoktu. 11 bıçak vurdu kızıma. Benim kızım hiç uğruna gitti. İki tane çocuğu kaldı geride. Devlete sesimi duyurayım diye 2 sene boyunca sağa sola her yere gittim. Tayyip! Cumhurbaşkanı! Ciğerimiz yandı! Duyun sesimizi, duyun! Analar ağlamasın, babalar ağlamasın!

 

 

 

Evlenmeyi kabul etmediği sözlüsü tarafından tüfekle öldürülen Ayşe Bulut'un abisi Harın Bulut:

Buraya gelen annelere, babalara, tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Benim kardeşim, herkesin yapması zor olan bir işi, pazarcılık işini yaparken evlenmek istemediği kişi tarafından pusu kurularak öldürüldü. Hükümetten istediğimiz şey olması gereken kanunu istiyoruz. Kadın cinayetlerinin önüne geçilmesini istiyoruz. Savunmasız kadınları öldüren canilerin en ağır cezayı alarak tek kişilik hücrelerde yatmasını istiyoruz. Bunu yapamayacak kadar beceriksiz bir hükümeti istemiyoruz. Başbakanı istemiyoruz, Cumhurbaşkanını istemiyoruz. Hükümet katillere mükafat verir gibi ceza veren, katilleri dışarı çıkaran Hükümet istemiyoruz. Hayatını kaybeden annelerimizin, kızlarımızın, kardeşlerimizin vebalini nasıl ödeyeceklerini sormak istiyorum. Cesareti olan varsa gelsin, söylesin.

 

 

Uşak’ta eşinden ayrılmak istediği için eşi tarafından öldürülen Hatice Karaca’nın babası Mehmet Yılmaz:

 Evlat acısı nedir bilmeyen, evlat acısı çekmeyen Hükümet’e, siyasi parti liderlerine sesleniyorum: Kadınları ne şekilde olursa olsun öldüren katillerin ömür boyunca hapis cezasına çarptırılmasını istiyorum.