Bütün kadınlar için mücadeleye
21.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bursa'da düzenlediği Açıkhava film gösterimi ile kadınlarla buluştu. Kadın cinayetlerine karşı mücadeleyi anlatan Bordertown- Sınır Ötesi filminin ardından söyleşi gerçekleştirildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Bursa’da düzenlediği film gösterimi ile kadınlarla buluştu. Başrollerini Jennifer Lopez ile Antonio Banderas’ın paylaştığı Bordertown- Sınır Ötesi, gerçek bir yaşam öyküsünü ekranlara taşıyor. Filmde Meksika’da ki kadınların, serbest ticaret bölgesine emeğinin sömürülmesi yetmezmiş gibi sistematik olarak fabrika çıkışlarında saldırıya uğrayıp tecavüz edilerek öldürülmesini ekranlara taşıyor.

Filmin ardından söyleşi yapan kadınların temel olarak dikkat çektikleri nokta Meksika’da da Türkiye’de de devletin ise kadın cinayetlerinin üzerini örtmeye çalışması oldu. IŞİD’in uyguladığı şiddetinde anımsatıldığı söyleşide dünyanın neresine gidilirse gidilsin, erkek egemenliğinin, kapitalist sistemle, erkeklerin patronla ittifak halinde kadınları ezdiği anlatıldı. Türkiye’de ki kadın cinayetlerinin en önemli nedeninin kadınların kendi hayatları için karar vermek istemeleri olduğunun altı çizilerek, Platformun yürüttüğü mücadele ile örgütlü mücadele ile gelinen noktanın önemi vurgulandı.

Kadın dayanışmasının ve özne olmanın,  sadece kendin için değil başkaları içinde savaşmanın ne kadar önemli olduğunun altı çizildi.

Bir sonraki hafta Çarşamba günü Nilüfer Belediyesi Kent Konseyinde (Saat 17.00’de) gerçekleşecek Platform toplantısında tekrar bir araya gelmek üzere söyleşi sona erdirildi.