Hasret sahipsiz değil
24.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Çekmeköy'de boşanmak istediği kocası tarafından defalarca şiddet görmesine rağmen kendisine koruma verilmeyen Hasret'i ziyaret etti. Kocası Yakup K., Hasret K.'yı 43 yerinden tornavidayla yaralamış ve ardınan savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Yakup K. hakkında tedbir kararı bile verilmediğini öğrenen mahalleli Hasret'e sahip çıktı.

 8 Ağustos’ta İstanbul Çekmeköy’de Yakup K. (37), boşanmak isteyen eşi Hasret K.’yı (31) 4 çocuğunun önünde 43 yerinden tornavidayla yaraladı. Akciğeri de zarar gören kadın, ameliyat oldu. Bu olay öncesinde de defalarca polise başvuran Hasret’e polis koruma vermedi, Yakup K. hakkında “suç teşkil etmediği” gerekçesini sunarak polis hiçbir işlem yapmıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Hasret’i yalnız bırakmayarak bugün Çekmeköy’deydi.


Mahkeme serbest bıraktı

14 Ağustos’ta yakalanan Yakup K’yı savcı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etse de İstanbul Anadolu Nöbetçi 4’üncü Sulh Ceza Mahkemesi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Hasret’i ölümle tehdit etmeye devam ederek evinin tam karşısındaki fırında çalışmaya devam ediyor.


“Karakol kocamla birlikte ayrılmama izin verdi”

Koruma istediği halde devlet tarafından korunmayan Hasret K. yaşadıklarını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’yla paylaştı. 2 yıldır boşanmak istediğini belirten Hasret K., kocası tornavidayla saldırmadan önce onu bıçakla karakola kadar kovaladığını anlattı. Evlerine yakın olan karakola kadar koşan Hasret’e polisler yine koruma sağlamayarak kocasıyla birlikte aynı kapıdan ayrılmalarına izin vermiş. Hasret “onun bu kadar olay üstüne savcılık tarafından serbest bırakılması, bana televizyonlarda izlediğimiz kadınların nasıl öldürüldüğünü gösterdi. İşte kadınlar böyle öldürülüyor.” dedi. Hasret hayata tutunmak için çalışmak ve çocuklarına bakmak zorunda olduğunu söylüyor. Ancak “Beni defalarca yaralamasına rağmen o serbest, biz evde hapis hayatı yaşıyoruz” diyerek adaletin kadınları korumasına inancının kalmadığını aktardı.

 

“Tutuksuz yargılama kararı adaletsizliktir”

Hasret’in avukatı Fikret Sucu tutuksuz yargılama kararıyla ilgili “bu tamamen adaletsizliktir. Bu kadının öldürülmesi mi lazım? Hasret’e sahip çıkmalıyız” dedi.

 

Komşuları kapısında nöbet tutuyor

Yakup K. hakkında tedbir kararı verilmediğini öğrenen mahalle sakinleri, kadının kapısında nöbet tutuyor.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri bugün Hasret’e sahip çıkan komşuları da ziyaret etti. Mantıcı dükkânı bulunan Fatma Erdem, polisi çağırdıkları halde gelmediklerini bunun üzerine oradakiler olarak Hasret’e sahip çıktıklarını söyledi. “Türkiye’de bu durumda olan çok kadın var, ama korkudan konuşamıyor. Ben merdanemle bekliyorum. Buraya geldiğinde kapıdan onu biz uzaklaştırıyoruz.” diyerek durumu anlattı. Fatma Erdem hepbirlikte Hasret’e sahip çıkmalıyız diyor.

Yine komşulardan Fadime abla, “Benim kızım balkondan düşünce 3 araba polis geldi. Kadın, kocası tarafından bıçaklanınca ne polis ne de ambulans geldi. Hastaneye biz götürdük.Polislere güvenimiz kalmadı. Burada bir çocuk ekmek çaldı diye 1 ay hapis yattı. Biz burada kadının öldürülmek üzere olduğunu söylüyoruz ama bu adam bir gün bile gözaltında tutulmuyor. Bu mu adalet?” diyor.

 

“Hasret’in hayatından devlet sorumlu”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul temsilcisi Fikriye Yılmaz, Hasret’in iki senedir yüksek dereceden öldürülme riski altında yaşıyor olmasına  rağmen kendisine bir çağrılı koruma dahi verilmediğini aktardı. Polisin koruma dilekçesine 15 gündür bir yanıt vermemesi ve savcılıktan cevap beklediklerini söylemesinin 6284 sayılı kanuna aykırı olduğunu söyledi. “Devletin kadınları koruması için illaki öldürülmeleri mi gerekiyor? Bugün bir kedi ağaçta kaldığında itfaiye ekiplerini harekete geçiren belediyeler, valilik kadınların hayatına bir kedininki kadar bile önem vermiyor, yasayı uygulamıyor. Hasret kardeşimiz en temel hakkını kullanarak boşanmak istemektedir. Kadınların haklarını kullanmak istediği için cezalandırılmasını kabul etmiyoruz. Neden ülkemizde bu kadar çok kadın cinayeti olduğunu Hasret en iyi şekilde anlatıyor. Oluşturmuş olduğumuz 5 temel talebimiz acilen kabul edilmelidir. Hasretin hayatından Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere tüm devlet kurumları sorumludur. Biz bu kardeşimizin yaşam hakkının elinden alınmaması için elimizden geleni yapacağız. Nitekim Çekmeköy’de halk, kadınlara nasıl sahip çıkılacağını devlete göstermiş oldu.”