Başka Hülyalar olmayacak
23.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ankara'da 16 Ağustos tarihinde eski eşi tarafından pompalı tüfekle öldürülen Hülya Çelik'in hesabını sormak için Ankara Güvenpark'taydı. Eylem boşanmak istediği için öldürülen kadınların ailelerin sadece acılarını paylaşmadığı, tüm kadınların öldürülmediği bir dünya için mücadeleyi de omuzladıklarını bir kez daha gösterdi.

 Temmuz ayına 35 kadının ölümü damgasını vurdu. Ağustos ayı ise bir taraftan ise binlerce kadının meydanlara dökülüp, kadın cinayetlerini durdurmak için verilen mücadeleye omuz verdiği bir ay olarak başlarken, diğer yandan kadınların ölüm haberleri gelmeye devam etti.

Devlet yine korumadı

Hülya Çelik’in 2 yıl önce boşandığı eski eşi Sebahattin Santur, Çelik’in evine giderek Neslihan isimli kızlarının gözleri önünde Çelik'i öldürdü. Özellikle bir aydır aldığı tehditler nedeniyle defalarca şikâyetçi olan Çelik korunmadı. Çelik’in ailesi daha gözyaşları kurumadan, kardeşlerinin ölümünün üzerinden henüz bir hafta bile geçmeden, öldürülen tüm kadınlar için, kadınların yaşam hakkı için meydanlardaydı. 23 ağustos cumartesi günü Ankara Güvenpark’ta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Hülya Çelik ve Gönül Dilekçi’nin ailesi ile birlikteydi. 

 Devlet bizimle ilgilenmedi

Hülya Çelik'in abisi Tevfik Çelik "Kardeşim çok şikâyetçi oldu, ama devlet bizimle ilgilenmedi. Polise gittik, savcıya yolladı. Savcı, polise yolladı. Kimse yardımcı olmadı kardeşime. Başımıza böyle bir olay geleceğini tahmin etmezdik. Acımız çok büyük. Hatice öldürüldü ama başka kadınlar öldürülmesin diye mücadele edeceğiz. Kardeşimin acısı yüreğimizi yaktı. Benim kardeşim üç buçuk yıldır ayrıldığı eşinin şiddetinden dolayı çekiyor. Kaç kere şikâyetçi oldu. Ancak bir gün bile tutuklanmadı bu adam. Benim kardeşim koruması olduğu halde öldürüldü. Artık başka insanların ölmemesi için elimizden ne gelirse yapacağız. Katilinin ağır ceza alması için elimizden ne gelirse yapacağız." dedi.

Kadın hareketinin talepleri hayat geçirilmeli

Platform Ankara Temsilcisi Ayşen Ece Kavas ise "Bugün Hülya Çelik kardeşimiz için buradayız. Hülya kardeşimizin ailesi öldürülen kızlarının hesabını soruyor ve bu yolda asla yalnız yürümeyecekler. Bizim 5 temel talebimiz var. Bunlar uygulanırsa kadın cinayetleri durdurabiliriz." dedi.  Eğer Platformun talepleri hayata geçirilse ise, korunmayan Hülya yaşıyor olacaktır.

Aileler acılarının paylaşılmasından çok, kadın cinayetlerinin durdurulmasını istiyor

Öldürülen kadınların aileleri, kayıplarına üzülmekle yetinmiyor, tüm kadınların yaşam hakları için mücadele yürütüyor. Eğer Platformun temel talepleri acilen hayata geçirilse idi, Hülya yaşıyor olacaktı. Çünkü koruma altına alınacaktı. Çünkü katili, toplumun haklı tepkisine ortak olmayan devlet erkânı tarafından yapılan açıklamalardan yüz bulmaktan ziyade, açıklamalar nedeniyle geri adım atacaktı. Çünkü yasalarda yerini alan ağır cezalar caydırıcı olacaktı. Üç buçuk yıl süren şiddete bir gün bile ceza vermeyen devletin karşısında, hiç tanımadıkları kadınları bile korumak için seferber olanlar, hesap soranlar karşısında, hükümetin yapması gereken ortada. Toplumun sesine kulak vermediği sürece, toplumun tepkisinden kaçamayacak.