Devlet sahip çıkmadı, toplum sahip çıktı
24.8.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, eşi tarafından 43 yerinden tornavidayla yaralanan Hasret'e gerçek koruma sağlanması ve eşi Fuat Kara'nın tutuklanması için bugün Çekmeköy'de Hasret'in evinin önünde Hasret'i koruyan mahalleliyle birlikte bir eylem gerçekleştirdi. Mahalleliyle birlikte Hasret'i korumak için nöbet tutan kadınlar,devletin yapmadığını mahallelinin yaptığını söyleyerek devleti göreve çağırdılar, Hasret'e ve bütün kadınlara gerçek koruma istediler. Eylemin ardından nöbet bir süre daha devam ederken kadınlar, daha sonra karakola giderek Emniyet'le görüştüler. Emniyet, Hasret'e bu gece koruma sağlanacağı teminatını verdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Çekmeköy'de eşi tarafından 43 yerinden tornavidayla yaralanan Hasret için bugün de mahalleliyle birlikte Çekmeköy’de nöbetteydi. Evin önünde eylem yapma kararı alan kadınlar 17.00’da Doğa Parkı önünde buluşup Hasret’in evinin önüne sessiz yürüyüş gerçekleştirdiler. Hasret’in evinin önünde basın açıklaması yapan kadınlar, devleti göreve çağırdılar. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da katıldı.

 

 

Hasret nasıl korunmadı?

Eşi Yakup Kara, Hasret K.'yı 43 yerinden tornavidayla yaralamış ve ardından savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Yakup Kara hakkında tedbir kararı bile verilmediğini öğrenen mahalleli köpeğiyle, merdanesiyle Hasret'e sahip çıkmıştı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da mahalleliyle birlikte nöbete katılmış ve Hasret’e sahip çıkmıştı. Ardından Yakup Kara için uzaklaştırma kararı verilmiş ancak Hasret’e 20 metre uzaklıkta çalışan Yakup Kara için karar uygulanmamıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu hem Hasret’i yalnız bırakmamak için hem de hiçbir kadın “Asla yalnız yürümeyecek” demek için eylem gerçekleştirdi.

 

 

Devletin harekete geçmesi için ölmemiz mi gerekiyor?

Kadınlar, gerçek caydırıcı cezaların uygulanması durumunda kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin durdurulabileceğini vurguladılar. “Kardeşimiz Hasret yalnız değildir” sloganının atıldığı eylemde ilk konuşmayı Hasret yaptı. Hasret şunları söyledi:

“Keşke hiçbir kadın bu duruma gelip de bu açıklamayı yapmak zorunda kalmasa. Ben ve benim gibiler, prosedürden evraklara, karakoldan savcılığa o kadar çok engele takılıyoruz ki malesef korunamıyoruz. Tedbir kararım varken 20 metre ötemizde çalışan, canımıza kasteden adama tahammül etmek zorunda kalıyoruz. Yasanın içinde olan boşluklardan mümkün olduğunca faydalanıyorlar ve bu bizim aleyhimize oluyor. Benim hayatta kalmam mucize. Benim devletimin, benim bakanımın bir şeyler yapabilmesi için benim ölmem gerekmiyor, bizim ölmemiz gerekmiyor.

Bugün günlerden Pazar ve buradaki kadın arkadaşlarımın birçoğunun resmi tatili. Sadece Hasret için değil, Hasretler için Hasret gibiler için, onların sesini duyurabilmek için buradalar. Hepsine teşekkür ediyorum. Mahalleme teşekkür ediyorum, beni elinde merdanesiyle koruyan ablama teşekkür ediyorum. Komşularıma teşekkür ediyorum.”

 

Kadın bakanlar kendilerini Hasret’in yerine koysunlar

Saldırıya uğradığı günden bu yana Hasret’i koruyan mahallelilerden biri olan ve elinde merdaneyle Hasret’i koruyacağını söyleyen Fatma ise Cumhurbaşkanı’nın bu konuları gündeme alması gerektiğini vurgulayarak “Her zaman acı çeken kadınların yanında olması lazım. Kadın bakanlarımız var, kendilerini Hasret’in yerine koysunlar.” dedi.

Kadınlar “Gerçek koruma istiyoruz” sloganı attılar.

 

Biz buradayız, devlet nerede?

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav söz alarak şunları söyledi:

 

“Hasret’in şiddet gördüğü yerde, burada şiddeti geriletmek, şiddete son vermek için buradayız. Mahalle halkı çok önemli bir şey yaptı. Gazetede haberini görünce akşamında hemen buraya ziyarete geldik. Mahalleli seyretmemiş, ben buna karışmam dememiş, kendi üzerine düşeni yapmış, insanlık onurunu savunmuştur. Gereğinde merdaneyle gereğinde kapıya bir köpek koyarak bunu sağlamışlar. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak buradayız, Melda Onur burada. Bizler buradayız, devlet nerede?

 

Bakanlıklar derhal harekete geçsin

 

Mevcut uzaklaştırma kararı olduğu halde deliniyor. Burada açıklama yaparken bile şiddet tehdidi altında olduğunu gösteriyor. Neden uzaklaştırma kararı uygulanmıyor? Derhal uzaklaştırma kararı uygulanmalıdır. Sorumlu bakanlıklara ve sorumlu kişilere sesleniyorum. Bu kadar ağır yaralamadan sonra sanığın serbest bırakılması hukuk dışıdır. Bu açıdan da gereği yapılmalıdır. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere harekete geçebilecek 5 tane bakanlık var.

 

Devleti göreve çağırmak için buradayız

 

Biz buraya devleti çağırıyoruz. Devlet gelmeli, Hasret korunmalı, gereği yerine getirilmelidir. Bugün burada olmamızın nedeni devleti göreve çağırmaktır.”

  

Mahalleli devlete örnek oldu

Gülsüm Kav’ın ardından söz alan CHP Milletvekili Melda Onur ise şöyle konuştu:

"Biz çok sık böyle toplantılar yapıyoruz ama mahallelinin bunca sahiplendiği ilk toplantı bu. Önemli olan da bu. Mahallemizde, semtimizde bir şiddet varsa gözümüzü, ağzımızı, kulağımızı kapatıp arkamızı dönmeyelim. Yarın bir gün eşimize, annemize, çocuğumuza, kızımıza, arkadaşımıza da olabilir.

 

Mahalleli burada devlete örnek olmuş. Burada devlet yok, mahalleli var. Böyle şiddet uygulayan birinin uzaklaştırma kararı olmasına rağmen hala bu kadar yakın bir yerde çalışıyor olması, yukardan aşağıya kadınlar üzerinde uygulanan algının bir sunucu. Burada bize umut veren mahallelinin kendi komşusunu sahiplenmesidir. Bu çok önemli bir dönüm noktası olacaktır.

 

Devlete çağrı yapmaktan sıkıldım, bütün mahallelilere kendi semtlerindeki şiddet gören kadınlara sahip çıkmaya davet ediyorum. Belki devlet utanır, gereğini yapar.”

  

Kadınlar, sorumlular gereğini yapana ve Hasret’e gerçek koruma sağlanana kadar mahalleliyle birlikte nöbete devam edeceklerini vurguladılar. Şiddet gören, tehdit alan bütün kadınlara buradaki nöbetin umut olmasını istediklerini ifade eden kadınlar, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganı atarak eylemi sonlandırdılar.

Emniyet sonunda teminat verdi

 

Kadınlar, mahalleliyle birlikte Hasret’in evinin önünde oturarak nöbete bir süre daha devam ettiler. Daha sonra kadınlar, Hasret’e gerçek korumanın sağlanması için Emniyet’le görüşmek üzere karakola gittiler. Hasret, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Sibel Uzun, görüşmek üzere karakola girdiler. Görüşme sırasında görüşmeye girmeyen kadınlar karakolun önünde bekleyişi sürdürdüler. Bir süre devam eden görüşmenin ardından Emniyet, Hasret’e korumanın bu gece sağlanacağı yönünde teminat verdi.