Tornavidalı koca serbest, Hasret huzura hasret
26.8.2014
CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, eşi tarafından 43 yerinden tornavidayla yaralanan Hasret için dün Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'yla birlikte eyleme ve mahalleliyle birlikte tutulan nöbete katıldı. Melda Onur, eylemin ardından devletin korumayıp toplumun koruduğu Hasret için Zete'de bir yazı kaleme aldı.

Atlayıp gittim
“Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav aradı dün… ‘Çekmeköy’de kocasında şiddet gören bir kadını mahalleli ve bir köpek koruyormuş, biz de nöbete geldik. 17:00′de basın açıklaması yapacağız’ dedi. Platformla bir süredir yoldaşlık yapıyoruz, onca dava, duruşma, vakada bir arada olduk. İlk defa böyle bir şey duyuyordum. Atlayıp gittim.

Şahane yasalarımıza rağmen hayatta kalma savaşına tanıklık ettim
Çekmeköy’de kendine bir hayat kurabilmiş, çoluğu çocuğuyla mahallelinin sevgisini toplamış, belli ki çok iyi komşu olmuş, hayat dolu bir kadının tüm bu şahane yasalarımıza rağmen hayatta kalma savaşına tanıklık ettim.

Hasret 16 yaşında evlenmiş, ilk oğluyla abla kardeş gibi. Derken şimdi 2 erkek 2 kız çocuk annesi. Kocası Yakup Kara’nın şiddet eğilimli olduğu belli olmuş. Evlilik çok sarsılmış ama hani o ‘yuvam dağılmasın, çocuklarım babasız kalmasın’ duygu hali var ya… Bu arada dişiyle tırnağıyla kazıyıp mahallesinde minik bir kuaför dükkanı açmış. Adı Hasret.

Hasret 1 yıldır boşanmaya çalışıyor

Hasret bir yıldır boşanmaya çalışıyor ve bu süre zarfında kocası tarafından sürekli tehdit ediliyor. Daha önce bıçakla saldırmış. 120 gün hapis cezası alıp, parayla kurtulmuş. Geçtiğimiz Şubat ayında ise Hasret’in arkadaşlarıyla bindiği otomobili ‘kadın kaçırıyorlar’ diye polise ihbar etmiş. Hasret şöyle anlatıyor: ‘Polis yolu kesti, biz de rutin kontrol var zannettik. Daha polis oradayken bir yerlerden fırladı ve üzerime saldırdı. Polis tuttu. Çantasından balta çıktı ve ifadesi alınırken ‘ormanda ağaç kesecektim’ deyip kurtardı.’

Hafif yaralama gerekçesiyle 5 saat sonra bırakılmış

Kocası Hasret’in evinin karşısında bir fırında iş bulmuş. Orada kalıyor. Hasret, çocukları babalarını görsün diye kapıyı tam kapamıyor Yakup Kara’ya. 8 Ağustos gününü şöyle anlatıyor:
‘Akşam yemek yiyecektik, lahmacun aldık. Çocuklarıyla birlikte olsun diye çağırdım. Tam yemeği hazırlarken kapıyı kitlediğini duydum. Anladım o an bir şey yapacağını, ama çocuklarım yemeğini bitirsin istedim, bir şey yapacaksa da bekler dedim. Sofrayı hazırlamayı sürdürdüm.’

Tornavidayı kapan Yakup Kara, Hasret’in üzerine saldırarak 43 yerine saplamış. En çok başına, boynuna, göğüs kısmına, ta ki akciğerini delene kadar. Biz fotoğrafları gördük. Komşular yetişmiş imdadına. Tam bir hafta hastanede yatmış. O sürede koca kaçmış ve bir hafta sonra yakalanmış. Hasret ‘Yakalanıp, polise gidip, hakim karşısına çıkarılıp hafif yaralamave SGK’lı olduğu gerekçesiyle salıverilmesi toplam 5 saat sürdü’ diyor.

Eliyle kafasını kesme işareti yaparak tehdit ediyor
Öte yandan uzaklaştırma kararı çıkmış, ama Hasret’in eviyle Yakup’un çalıştığı fırın arası 20 metre yok. Kapıya çıktı mı birbirlerini görüyorlar. Hasret’in kuaför dükkanı da aynı sokakta. Çocuklar o sokakta koşup oynuyor. Hasret’le kızını, eliyle kafasını kesme işareti yaparak tehdit etmiş. ‘Emniyete gittim, memur ‘Ben bu el hareketini tutanağa nasıl yazayım?’ dedi’ diye anlatıyor. Avukat tutuklama talebinde bulunmuş. Bu arada Hasret’in hastanede verdiği polis ifadesi tutanakları kayıp görünüyor.

Rizeli Fatma Abla: Merdanemle korurum
O gün bugündür mahalleli koruyor. Aşağıda gözleme-mantı dükkanı olan Rizeli Fatma abla, o tatlı şivesiyle “Merdanemle korurum, olmadı Rize’ye götürürüm yine korurum” diyor. Bir de Hira var. Komşularının Rottweiler cinsi köpeği. O da koruma timinde.

Çekmeköy Emniyeti'ne gittik
Bu süre zarfında Hasret kanunları, emniyeti, hakkı, hukuku yalamış yutmuş. Gülsüm Kav ve Sibel Uzun’la Hasret’i de alarak birlikte yeniden Çekmeköy Emniyeti’ne gittik. Böyle birinin hakim tarafından salıverilmesi ve uzaklaştırma olmasına rağmen hala saldırıdığı eşinin yanıbaşında çalışması kabul edilebilecek bir durum değildi. Aile masası amirinden hassasiyet göstermelerini rica ettik.

Bugün Kartal Adliye 1. Aile Mahkemesi önemli bir karar verecek. Ya potansiyel katili tutuklayacak ya da Hasreti kaderiyle baş başa bırakacak.”


  • YAZAR
  • Editor