Pippa Bacca davasında karar
10.2.2013
Dünya barışına dikkat çekmek için geçen yıl mart ayında İtalya'dan otostopla çıktığı yolculukta Nisan ayında Gebze'de tecavüz edildikten sonra öldürülen İtalyan performans sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo, bilinen adıyla Pippa Bacca'nın cinayeti davasında bugünkü duruşmada karar çıktı. 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanık Murat Karataş ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

 Ayrıca cinsel saldırıdan 7.5 yıl, hürriyeti kısıtlamadan 5 yıl, hırsızlıktan da 1 yıl 8 ay daha hapis cezası verilen Murat Karataş, kararın okunmasının ardından dışarı çıkarılırken salonu birbirine kattı. Jandarmaların güçlükle kontrol altında tutabildiği Karataş, gerçek suçluların dışarda gezdiğini, kendisinin masum olduğunu, adaletsiz bir karar verildiğini ileri sürdü.

 
Bu kararı bekliyorlardı
 
Pippa Bacca’nın annesi ve ablası ise bu kararı beklediklerini belirterek Türk adaletine teşekkür etti.
 
Kocaeli 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim Fazlı Aksoy başkanlığında gerçekleştirilen 8'inci duruşmada, Pippa Bacca’nın annesi Elena Manzoni, ablası Antonia Giuseppina da hazır bulundu. Duruşma öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan annesi ve ablası, katile en ağır cezanın verilmesini beklediklerini söylediler.
 
Son savunmalar
 
Daha önceki duruşmalarda, ilk verdiği ifadelerin aksine cinayeti kendisinin işlemediğini ileri süren Murat Karataş, Pippa Bacca’yı aracına aldıktan sonra beyaz bir minibüsle takip edildiğini, TEM’deki tünel içindeki cepte durdurulduğunu, kendisinin bayıltıldığını ve gerisini hatırlamadığını ileri sürererek cinayeti işlemediğini iddia etmişti.
 
Aynı iddialar bugünkü duruşmada da tekrarlanırken, Murat Karataş’ın avukatı Emrah Alper Bozatlı, daha önce Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporda Pippa Bacca ile Murat Karataş ile birlikte ikinci bir kişinin ilişkiye girdiğinin sperm örneklerinden anlaşıldığını, bunun zorla ilişkiye girilmiş olabileceği anlamına gelmediğini, cinayeti de müvekillinin işlediğinin kanıtı olamayacağını söyledi.
 
Son sözü sorulan Murat Karataş da suçsuz olduğunu iddia ederek, “Asıl suçlular dışarda gezerken ben burda mağdur ediliyorum. Ben bu suçu işlemedim. Bir başkasının yaptığı suçu benim üzerime yıktılar. Ben burada çaresizim. Asıl suçluları bulsunlar” diyerek poliste daha önce verdiği ifadeleri baskı altında verdiğini ileri sürüp beraatini talep etti.
 
İddia makamı ise, yapılan bu savunma ile daha önce verilen ifadelerin örtüşmediğini belirtti. İtalyan ailenin avukatı Mehmet Eke de bu görüşe katıldı.
 
Mahkum oldu
 
Yaklaşık 10 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti kararı okudu. İlk başta oldukça sakin görünen Murat Karataş, ‘Suçu gizlemek amacıyla kasten adam öldürmek’ suçundan ömürboyu hapis cezasına çarptırıldı. Karataş’a bu cezanın yanı sıra ‘cinsel saldırı’ suçundan 7.5 yıl, ‘hürriyeti kısıtlama’ suçundan 5 yıl ve Pippa Bacca’ya ait fotoğraf makinası ve cep telefonunu aldığı için ‘hırsızlık’ suçundan da 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 14 yıl 2 ay hapis cezasına daha çarptırıldı.

  • YAZAR
  • Editor