Hasret için mahalle halkı ve kadınların nöbeti sürüyor
26.8.2014
8 Ağustos Cuma günü boşanmak istediği eşi tarafından 43 yerinden tornavidayla yaralanan Hasret K.'ya gerçek koruma için Çekmeköy'de mahalle halkının başlattığı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerinin de katıldığı nöbet sürüyor.

Boşanmak istediği eşi tarafından ağır yaralanan Hasret K.'nın can güvenliğini sağlamak için mahalle halkı ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu dün (25 Ağustos 2014) yine Çekmeköy'deydi.

 

Ayşenur İslam: “Her zaman kadınları koruruz”
Nöbetin birinci gününde Hasret K., CHP Milletvekili Melda Onur ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Gülsüm Kav'ın Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ile görüşmesi sonucu Hasret için fiili bir koruma sağlanmıştı. Dün sabah saatlerinde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Milletvekili Onur'un yaptığı telefon görüşmesinde bakanlık yetkilileri, her zaman kadınları koruduklarını ancak Hasret için daha hassas davranacaklarını söylediler.

 

Hakim adli tıp raporu istedi, sanık henüz tutuklanmadı
Yakup K., Hasret K.'yı 43 yerinden ağır yaralamasına rağmen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Can güvenliğinin sağlanması için Hasret K. ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri 25 Ağustos günü Hakim ve Savcı ile görüşmek için Kartal Adliyesi'ndeydi.

 

Hasret'e koruma sağlanması için yetkililere yapılan baskı sonucunda ise adliyeye giderken Hasret K.'ya polisler eşlik etti.

 

Sanık hakkında çıkması beklenen kararın sonucunda, sanık tutuksuz yargılanmaya devam edecek. Adaletin yerini bulması için yaralama davasının Aile Mahkemesi yerine Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi ve sanığın hak ettiği en ağır cezayı alması isteniyor.

 

Tedbir kararı ihlal ediliyor, gerçek koruma sağlanmalı
Yakup K. hakkında çıkan tedbir kararına göre evin 200 metre yakınına kadar yaklaşmaması gerekirken sanık evin yalnızca 4 metre ilerisinde çalışıyor. Sanığın iş yerinden alınmaması ise iş hakkı olarak tanımlanırken Hasret'in yaşama hakkı yetkililer tarafından yok sayılıyor.

 

25 Ağustos Pazartesi günü yine bu konuda Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne konu ile ilgili yapılan basınçlar sonucu emniyetten gelen ekipler inceleme başlattı ve konu ile ilgili gereğinin yapılması bekleniyor. Kadınlar ve Hasret’in avukatları tedbir kararı ihlalin ortadan kaldırılmasını sağlayacak.

 Sanığın tutuklu yargılanmak üzere yakalanması için bu davanın takipçisi olan kadınlar, davadan tutukluluk kararı çıkana kadar Hasret'in evinin önünde koruma nöbeti devam edecek.

 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...