Sevim Anarat'a sahip çıkıyoruz
30.8.2014
İzmir'de öldürülen Sevim Anarat için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak hazırladığımız açıklamamızı sizlerle paylaşıyoruz.

İzmir’in Buca İlçesi'nde Sevim Anarat evinde çıkan yangın sonucu ölü bulundu. Yapılan incelemede, Sevim Anarat’ın yangından önce 15 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü belirlendi. 3 ay önce eşinden ayrılan Sevim Anarat’ı komşusu Rıdvan Özdemir’in bıçaklayarak öldürdüğü, ardından evini ateşe verdiği tespit edildi.

Sevim Anarat’ın ölümlerden ölüm beğenmesinin istenmesi, son dönemde vahşice işlenen kadın cinayetleri gerçeğini tekrar gün yüzüne çıkardı. Sevim Anarat’ın bıçaklanması yetmedi, ardından bedeni ve evi ateşe verildi. Tüm kadın kardeşlerimiz gibi Sevim kardeşimiz de ölümü değil, yaşamayı hak ediyordu. Bizler, devlet tarafından korunmayan Hasret kardeşimizi mahalleli ile birlikte korurken yürüttüğümüz mücadelede bir kez daha gördük ki, kadınlara ölümü hak görenlere karşı ancak birleşerek kazanabiliriz. İşte bu nedenle Sevim Anarat kardeşimizin ailesinin ve yakınlarının adalet mücadelesinde asla yalnız olmadıklarını buradan söylüyoruz.

Kadın cinayetlerinin yaş, dil, din, etnik kimlik, eğitim durumu dinlemediğini; toplumun her kesiminden kadınlar için tehdit olduğunu defalarca kez söyledik, yine söylüyoruz. Sevim kardeşimizin ölümü, bir dönem kadın kolları başkanlığını yaptığı Ülkücü İşçiler Derneği ile birlikte basına yansıdı. Kadın cinayetleri toplumun her kesiminden kadınlar için bir gerçektir. Kadın cinayetlerinde, kadın olmak tek ve yeterli bir sebeptir. İşte bu nedenle, ayırt etmeksizin tüm kadınların yaşam hakkı için mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, Sevim Anarat kardeşimize sahip çıkıyoruz.

Sevim kardeşimize adalet sağlansın diye, kadın cinayetlerini durdurmak için, kadın hareketinin acil taleplerini tekrar sıralıyoruz:
1. Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderleri kadına yönelik şiddeti kınamak zorundadır.
2. 6284 Sayılı Korunma Kanunu etkin uygulanmak zorundadır.
3. Ceza kanununda caydırıcı ceza olmak zorundadır.
4. Kadın Bakanlığı kurulmak zorundadır.
5. Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa olmak zorundadır.

Yaşam hakkımızı alacağız, kadın cinayetlerini durduracağız diyen kadın kardeşleri olarak, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak Sevim Anarat’a sahip çıkıyoruz.
31.8.2014

Kadın cinayetlerini duyurmak için Ağrı Dağı'na çıktılar