Yasemin'in katiline ağırlaştırılmış müebbet
2.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun, Yasemin Varıcı'nın ailesi ile birlikte yürüttüğü hukuk mücadeleleri sonuçlandı. Varıcı'yı koruma altıdayken öldürülen, boşanmak istediği kocası ikinci celsede ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aile ve Platform, Yasemin'i korumayarak ölümüne göz yuman tüm yetkililer ceza alana kadar mücadeleye devam edecek.

 27 Haziran tarihinde, Eskişehir’de koruma altındayken öldürülen Yasemin Varıcı için adalet mücadelesinde katilin hak ettiği cezası alamsı ile önemli bir dönemeç sonuçlandı. Sanık Yasemin Varıcı’yı kasten öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Hiçbir indirim uygulanmadı. Ancak, kadın düşmanı iktidardan güç alan tüm kadın katilleri gibi, Tuncay Yalçın salondan çıkarılırken bile mahkemeye katılan ve kararı alkışlarla karşılayan kadınları tehdit etmeyi sürdürdü. Yasemin Varıcı’nın ailesi ve mücadelelerini birleştirdiği Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davanın sonuçlanmasının ardından, Yasemin’i korumayan tüm yetkililerden de hesap sormak için şikayetçi olacak.

 

Evine git demişlerdi

Yasemin Varıcı, boşanmak istediği için tehdit almaya başlamış, tam iki kez koruma başvurusunda bulunmuştu. Karakola giden ve can güvenliği olmadığını söyleyen Varıcı’ya, polis “evine git, bir şey olmaz” dedikten sadece saatler sonra evinin önünde öldürüldü. Yasemin Varıcı 6284 sayılı koruma kanunu etkin bir şekilde uygulansa idi, öldürülmeyebilirdi. Tıpkı hayata sımsıkı tutunan ve mahalleli halkla birlikte mücadele eden Hasret gibi yaşıyor olacaktı.

 

Başka kadınlar için mücadele edecekler

Yasemin için adliye önünde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile birlikte kardeşleri serpil Biçergil, Nilüfer Güler, Sema Çuhadar ve arkadaşı Esra Saniye Kopuk yer aldı. Çuhadar’ın sadece şu cümlesi bile ailenin mücadeledeki kararlığını göstermeye yetti: “Katilin suçlu olduğu kadar devlette suçludur. Kanunları uygulamayan bütün kurumlar suçludur ve sorumludur”. Çuhadar sözlerine şöyle devam etti. “Bir an önce yasaların uygulanmasını ve caydırıcı cezaların getirilmesini istiyoruz. Belki ablam geri gelmeyebilir ama bundan sonra başka kadınların başına gelmesin diye mücadele etmeye devam edeceğim.”

 

Yasayı uygulayın, kadınları koruyun

Davanın avukatlarından Tuğçe Ayas, Yasemin’i hayatta tutmak için verdikleri çaba sonucunda etkin koruma uygulanmadığı için cinayete engel olmadıklarının altını çizdi. Ayas: “Evet alınan ceza yasemin i geri getirmeyecek. Ama alınan karar örnek olsun. İnşallah bu bir örnek olur ve insanlık adına büyük bir adım olur. Bu hukuk mücadelesinin en güzel şekilde ilerlemesi için tüm Türkiye olarak bir şey yapmalıyız. Bir adım var koruma yasası, etkin olarak çalışmasını istiyoruz” dedi.

 

Ağır ceza yasalaşsın

Platform Eskişehir Temsilcisi Fatma Kurt da Yasemin’in öldürülmeyebileceğinin altını defalarca çizerek, Platformun iki talebini hatırlattı: “Kadın cinayetlerini durdurmak için, koruma kanun etkin uygulanmalı ve kadın katillerine caydırıcı cezalar verilmeli”. Kurt: “Katil günlerce Yasemin’in kapısının önünde bekleyebilirmiştir. Katiller çeşitli iddialarla da indirim almaya çalışmaktadır. Etkin koruma uygulansaydı Yasemin Öldürülmeyebilirdi. Katiller ağırlaştırılmış müebbet alacaklarını bilseydi yasemin ölmeye bilirdi. Bu karar olumludur anacak taleplerimiz yasalaşmalıdır. Yasemin’i korumayan yetkililerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Ve Yasemini korumayan sorumlulardan da hesap soracağız” sözleriyle kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydu.