'Güleryüzlü katiller' rating uğruna ekranlarda
3.9.2014
İki eşini öldüren Sefer Çalınak'ı konuk eden Seda Sayan'a tepkiler devam ediyor.

Seda Sayan, beş kez evlenen ve 2 eşini öldürdükten sonra katıldığı izdivaç programıyla yeniden evlenmek istediğini dile getiren Sefer Çalınak'ı konuk etti. İki eşini öldürmüş olan Çalınak'ın hataya düştüğünü söyleyen Sayan'ın, kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışması, sosyal medya kullanıcıları ve kadın örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.

SOSYAL MEDYA TEPKİ GÖSTERDİ
 
Kadına yönelik şiddet ve cinayetler gündemden düşmezken Seda Sayan’ın “Peki, erkek karısını neden öldürür?” diye sorması sosyal medyada büyük tepkilere neden oldu. Yüzlerce kişi, söz konusu sorunun, kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmak anlamına geldiğini savundu.
 
Canlı yayına telefonla bağlanan Sefer Çalınak’ın öldürdüğü kadınlardan birinin oğlu ise Seda Sayan’a tepki gösterdi. Sefer Çalınak’ın televizyona çıkartılmamasını isteyen gence, Sayan’ın “Neden çıkartmayacakmışız” demesi tansiyonu yükseltti. Annesi öldürülen genç, Sefer Çalınak’ın iki kadını öldürdüğünü hatırlatarak tepkisini devam ettirdi.
 
‘GÜLERYÜZLÜ KATİL’ DEDİ
 
Genç, telefonda “Reyting için katili ekrana çıkardınız” demesi üzerine Seda Sayan telefonu kesti. Öte yandan Seda Sayan’ın ‘tövbe etmesinden dolayı affedilebileceğini’ anlatmaya çalışması ve canlı yayında Sefer Çalınak’a “Bu kadar güler yüzlü bir katil gördünüz mü” demesi de tepkilerin odağı oldu.
 
'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise olaya tepki gösterirken, toplumun kadınları sahiplendiğine de dikkat çekti. Kav, bunun en önemli örneğinin mahalle halkının Hasret Kara'yı korumak için nöbet tutması olduğunu belirtti.
 
Çeşitli illlerde yaşanan kadına yönelik şiddete artık toplumun tepki verdiğini kaydeden Kav, "Bu durumdan rahatsız olan erkek egemen korosu da erkekleri aklamak için çeşitli programlara çıkarıyor. İzdivaç programıyla ilgili suç unsuru bulunan yönleri inceleyip belirleyerek, konuyla ilgili kanal ve sunucu hakkında suç duyurusunda bulunacağız. RTÜK İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde de eylem yapmayı planlıyoruz. Aynı zamanda RTÜK'e kanalları denetlemesi için şikayet dilekçesi göndereceğiz" diye konuştu.
 
Kav, kadın cinayeti ve şiddetini yayınladığı programlarla meşrulaştıran Kanaltürk hakkında da iki gün önce suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Bu programlarla ilgili toplumun ciddi tepki verdiğini ve bunu olumlu bulduklarını belirten Kav, "Erkekleri aklama çabalarına artık toplum izin vermiyor. Yanlız değiliz" dedi.
 
Bu programların reyting için zulme uğrayan kadınların hayatlarının hiçe sayıldığını söyleyen Kav, kibritin yanan ucunun kadınlar olduğunu belirtti. Kav, "Siyasetçileri ve programcıları kadınların öldürülmediği bir dünya için çalışmaya ve böyle bir dünyanın ahlakını yaratmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
 

  • YAZAR
  • Editor