Platform RTÜK'ü göreve çağırdı
5.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Show Tv'de yayın yapan Seda Sayan'ın, kadın katillerini meşru gösteren program yaptığı gerekçesiyle bugün(04.09.2014) RTÜK önünde eylem yaptı.

SHOW TV’deki yayınına daha önce iki kadını öldüren bir katili programa davet eden Seda Sayan, kadın cinayetlerini meşru gösteren ifadeler kullanmıştı. CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’ya da hakaret eden Sayan, 2 kadın katiliyle alakalı “bu kadar güleryüzlü bir katil gördünüz mü?” diye sormuştu.

RTÜK’ü göreve çağıran platform, kanunlara aykırı yayınla ilgili suç duyurusunda bulundu ve yayının durdurulmasını, sorumluların cezalandırılmasını istedi.  Toplumun kadın cinayetleri karşısında gülmediğini, SHOW TV’nin iki kadının katili olan bir adamı ekrana çıkartarak toplumu karşısına aldığını belirtti.

1 Ağustos’ta yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çeken platform, SHOW TV’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini ve bunun tam tersi yönde onur kırıcı yayınlar yaparak bu ilkeleri ihlal ettiğini açıkladı.

Platform, “RTÜK elindeki yetkileri toplum önünde suç işleyen Show Tv’ye karşı kullansın” derken, kadın hayatını savunanların cephesinin yayılıp toplumsallaşmasında kararlı olduklarını belirtti ve “kadın düşmanları değil biz kazanacağız” dedi. Aynı zamanda Seda Sayan’ın hakaret ettiği CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın yanında olduklarını da belirten platform, “biz kadın dostlarının yanındayız” dedi.

Platform adına konuşma yapan Işıl Kurt: “Televizyon kanalları kadın cinayetlerini öven programlar yapıyor. Kadın cinayetleri övülmesin, kadın cinayetlerini kazansın. RTÜK İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirsin. Biz kadın dostlarının yanındayız, Aylin Nazlıaka’nın yanındayız ve mücadeleye devam ediyoruz.”

Daha sonra, “kadın düşmanları değil kadınlar kazanacak” sloganıyla eylem sona erdirildi ve dilekçeler RTÜK’e verildi.