Toplum kadın cinayetlerine gülmüyor
6.9.2014
Toplum kadınları hayatta tutmak için tüm olanaklarını seferber ettikçe, kadın düşmanlığı büyütülmek isteniyor. Show TV ekranları, Seda Sayan'ın sunuculuğu ile kadın katillerini "güler yüzlü" ilan etti. Toplumun sert tepkisi Bakanlığı bile harekete geçmek zorunda bıraktı

Kadınlar modern hayatın gereğini yerine getirip, toplumsal yaşamdan her bireyin en doğal hakkı olan, kendi kararlarını kendilerinin verebildiği bir yaşam kurmayı talep ettikçe, hükümet, devlet, iletişim araçları, kolluk eliyle erkek egemen blok karşılarına dikilmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta tüm toplum Hasret’in yaşam mücadelesi ile hop oturup hop kalktı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun eylemleri, tüm toplumun tepkisi karşısında, uzaklaştırma kararını bile uygulamaktan aciz devlet, saldırgan eski kocayı tutuklamak zorunda kaldı. Saldırganı televizyon programlarına çıkarıp aklama çabaları nafile kaldı. Toplum evlerinize, şiddet gördüğünüz kocalarınıza dönün çağrısı yapan kadın programlarını değil, vicdanını, yaşam hakkını isteyen kadınların sesini dinledi.

Güler yüzlü katil olmaz

Bir kadını boşanmak istediği için, şiddet görmeyi reddettiği için 41 yerinden yaralayan bir adımı ekranlara çıkarıp, şiddeti meşru göstermekten çekinmeyen Songül Karlı’ya yönelik eleştiriler daha durulmadan, geçtiğimiz hafta da Seda Sayan aynı hatayı yaptı. Beş kez evlenmiş, iki eşini gözünü kırpmadan öldürmüş bir katili konuk eden Sayan, seyircilerine “Bu kadar güler yüzlü bir katil gördünüz mü?” dedi. Sayan’a yönelik eleştiriler nedeniyle sponsoru bile çekildi ama Sayan kadın düşmanlığına son vermedi. Kendini eleştiren kadın örgütlerine, koskoca bir topluma “o kadar küçük bir azınlıksınız ki” demeyi, vekil Aylin Nazlıaka’ya ise hakaret etmeyi kendine hak gördü.

Sadece reyting kaygısı değil

Bırakın kadın katillerini ekranlara çıkarmanın, evlilik programlarının bile bu kadar uzun süre yayınlanmasının, kadınların en çok ekran başında olduğu saatlerin sistematik olarak bu yayınlarla doldurulmasının sadece reyting kaygısı ile yapılmadığı ortada. Kadınlar çalışmak, kendi ayaklarının üstünde durmak isterken yapılan kadın programları ile hükümetin kadın politikalarının, kadını aile kurumu içine hapseden politikaların yeniden üretildiğini söylemek mümkün. Üstelik son dönemlerde kadın katillerinin, saldırganların sıkça canlı yayınlarda konuşması ise açıkça kadına yönelik şiddetin meşrulaştırılmışı anlamına geliyor. Sayan sadece reyting kaygısı ile iki kadının katilini programına çıkarmadığını, yayına yönelik eleştirilere verdiği cevapla da ortaya koymuş oldu. Gezi direnişi ile tüm Türkiye’yi ayağa kaldıran, parkını yıktırmayan halka “üç beş çapulcu” diyen Erdoğan’ın yolundan giden Sayan’a göre toplumun yarısını oluşturan kadınlar da “küçük bir azınlık”.

O küçük azınlık, kadın cinayetlerini durduracak

Sayan’ın bahsettiği “küçük azınlık” koskoca bir toplumla, TV programı yayınlanır yayınlanmaz sokaklara döküldü. Şiddeti meşrulaştıranların cezalandırılması gerektiğini vurgulayarak, başta RTÜK olmak üzere tüm kurumları harekete geçmeye çağırdı, suç duyurularında bulundu. Kasımpaşalı Tayyip’e Gezi’de haddini bildirenler, Kadırgalı Seda’ya da gerekeni söyledi. Bu toplum kadın cinayetlerine gülmüyor, durdurmak için mücadele ediyor.

Taleplerimizi hayata geçirin

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Seda Sayan hakkında suç duyurusunda bulunarak, RTÜK önünde, İstanbul Sözleşmesi gereğince, iletişim araçlarının kadın dostu programlar yapmaları gerektiğini bir kez daha dile getirdi. Platform adına konuşma yapan Işıl Kurt: “Kadınları kurtarmaya başlamıştık. Bunun tam üzerine televizyon kanalları katilleri öven programlar yapmaya başladılar. Bundan sonra, bir kadını öldürmeyi aklına koymuş bir kadını cesaretlendireceği, teşvik edeceklerini hiç düşünmüyorlar. Farkındalık böyle yaratılmaz, böyle ancak cinayetler teşvik edilir. Bizim platformun-muz beş temel talebimiz var. Farkındalık bu taleplerin hayata geçmesi ile yaratılır” dedi.

Kadın katillerini değil, kadınları savunun

İki karısını öldürülen Sefer Çalınak, Seda Sayan’ın programına çıktı. Sayan, “bu kadar güler yüzlü katil olur mu?” diyerek kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya devam etti.
 
Kadın katillerini ekrana çıkarmak suçtur
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, RTÜK’ü göreve çağırdı, tüm topluma bu konu için eylem çağrısında bulundu. Bir yandan da sosyal medyadan Sayan’a tepkiler yağdı.

Sponsorsuz kaldı
Schafer firması tepkiler üzerine Sayan’ın programından sponsorluğunu geri çekti. Artan tepkiler karşısında programın sponsoru olan firma anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.
 
Kadınları bir kez daha öldürdüler
CHP’li vekil Aylin Nazlıaka, Seda Sayan hakkında, suç duyurusunda bulundu. Nazlıaka, Seda Sayan’ın hem telefondan hem de canlı yayın üzerinden hakaretlerine maruz kaldı.
 
Biz kadınları kurtarıyoruz, siz katilleri övüyorsunuz
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Show TV’de yayın yapan Seda Sayan'ın, kadın katillerini meşru gösteren program yaptığı gerekçesiyle RTÜK önünde eylem yaptı.

Nihayet Bakanlık aklını başına aldı
Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, günler sonra şikâyetçi oldu. Bakanlık: “Şiddeti, suçu ve suçluyu masum gösteren her türlü söylem ve uygulamayı kınıyoruz.” Dedi.