Yargıtay'dan örnek karar
6.9.2014
Yargıtay, karısını öldüren kocanın ağırlaştırılmış müebbet cezasını onadı, aldatma iddiasını tahrik gerekçesi saymadı. Tamda kadın programlarının katilleri aklama yarışına girdiği günlerde, Yargıtay'ın kararı hukuki açıdan emsal oldu.

Karar, Manisa’nın Kula ilçesinde işlenen bir cinayet üzerine alındı. Ali Bacak, 28 Mart 2012’de, bir çocuğunun annesi eşi Şükran’ı 14 yerinden bıçaklayarak öldürmüştü. Bacak, mahkemede eşiyle tartıştıklarını ve ardından eşinin ‘Bu çocuk senden değil’ diye bağırdığını iddia etti. Ali Bacak, bunu duyduktan sonra Şükran Bacak’ı öldürdüğünü söyledi.

‘Aldatma gerekçe olamaz’

Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Ocak 2013’te, “Aldatma karşısında duyulan öfke ile gerçekleştirilen eylemin cinayete gerekçe olamayacağı” nedeniyle, sanığa haksız tahrik indirimi uygulamayarak, kasten öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Dosya temyiz için Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne geldi. Yargıtay da kadın cinayetlerinde verilen cezalara emsal oluşturacak karara imza attı. Yargıtay, 2014/2534 No’lu kararla, yerel mahkemenin verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Yargıtay kararın gerekçesinde, “Kadının, eşini aldatmasının cinayete gerekçe olamayacağı, tahrik indirimi uygulanmamasının yerinde olduğuna” yer verdi.

Ağır ceza yasalaşmalı

Kadın cinayeti davalarına mahkemelerde artık kolay kolay indirim uygulayamaz durumda. Kadın hareketinin beş temek talepleri arasında da yer alan “ağır ceza” talebi için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yasal değişiklikler de yapılarak, tüm kararların aynı emsallikte yapılmasını talep ediyor.