Sevim Gündoğdu davasında örnek karar
9.9.2014
Bugün, Uşak'ta çalıştığı dershanede kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Sevim Gündoğdu'nun karar duruşması, Uşak Adliyesi'nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun müdahil olarak katıldığı davada katil Mehmet Gündoğdu'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Bugün, Uşakta çalıştığı dershanede kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Sevim Gündoğdu’nun karar duruşması, Uşak Adliyesi’nde görüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun müdahil olarak katıldığı davada katil Mehmet Gündoğdu’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 

Kadın katillerine koşulsuz şartsız ağır ceza

Duruşmada söz verilen Sevim Gündoğdu’nun oğlu ve annesi, katil Mehmet Gündoğdu’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediklerini söyledi.

Platform adına müdahil olarak katılan, Platform temsilcisi Fatma Kurt “Daha öncede bir kadını öldüren Mehmet Gündoğdu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almalıdır’’ diyerek kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verilmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Sevim Gündoğdu’nun avukatı Serap Ergün Bitgin ‘’İki kadın katili bu adam serbest bırakılırsa başka bir kadını daha öldürebilir. Cinayet tamamen tasarlanmıştır ve katil, Sevim Gündoğduyu bıçakladıktan sonra yardıma gidenlerin ‘’Ne yaptın sen?’’ sorusuna ‘’Ne var bunda?’’ demiş ve Sevim’i kurtarmaya çalışanları engellemiştir. Katile ağır ceza istiyoruz’’ dedi.

 

İndirim almak için her yolu denediler

Mahkeme Mehmet Gündoğdu’yu dinlerken katil ‘’Daha geçen günlerde tayt giyen bir kadını öldüren adama indirim verildi. Benimde indirim almam gerekiyor’’ diyerek indirim almanın yollarını denedi. Ayrıca karım beni aldattı deyip tahrik indirimi, Sevim’i yaraladıktan sonra ambulans çağırdığını söylerek iyi hal indirimi almaya çalıştı.

Mehmet Gündoğdu’nun avukatı ‘’Bu dava kadın cinayeti davası olarak ele alınamaz. Kadın cinayetlerinin artması bu davayı kişiselleştirmeyi gerektirmez.  Hiçbir insan durup dururken bir insanı öldürmez. Ya deli olması lazım, ya da ağır tahrik altında olması gerek’’ dedi ve her katilin ve avukatının indirim almak için çabaladığı bütün yolları denedi.

Mahkeme savunmaları dinledikten sonra katilin tüm indirim alma çabalarına rağmen katile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

 

Kadın katilleri değil, mücadele eden aileler ve kadınlar kazandı

Davadan sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu basın açıklaması gerçekleştirdi.Basın açıklamasına Hatice Karaca’nın babası Mehmet Yılmaz ve kardeşleri Rabia Yılmaz ile Aysel Uçar, Hatice Palta’nın abisi Erdoğan Palta ve yeğeni Gonca Palta da katıldı.  Platform temsilcisi Fatma Kurt  ‘’Bizler bugün Sevim Gündoğdu kardeşimizin davası için buradaydık. Sevim kardeşimizin davası tam olması gerektiği gibi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla sonuçlandı. Bizler yıllardır adliyelerde, meydanlarda davaların takipçisi olduk ve bu cezanın kadın saikiyle yasalaşması için de mücadele veriyoruz. Meclisin ve hükümetin görevi bunu yerine getirmektir“ diyerek kadın hareketinin 5 temel talebinin, kadınların yaşaması için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha belirtti.

Hatice Palta’nın abisi Erdoğan Palta ‘’Benim kardeşim tasarlanarak öldürüldü, buna rağmen katiline indirim verildi. Devlet kardeşimi değil, katili korudu. Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verilsin.’’

 

Eyleme CHP’li kadınlar, Eğitim-Sen’li kadınlar, EHP’li kadınlar, Gençlik Muhalefeti’nden kadınlar, ÖDP’li kadınlar katıldı.