Reyting istiyorsanız mücadelemizi gösterin
11.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Eda Derya Toper'in Yarın Gazetesi'ndeki yazısını paylaşıyoruz.

Her sabah televizyonu açtığımızda karşımıza çıkar kadınların her derdine deva ‘kadın programları’. Koca mı bulamıyorsunuz, evinizde şiddetli geçimsizlik mi var kadırgalı seda ablanız ne güne duruyor, yetişir imdadınıza ayol. Ancak ne yazık ki hayat kadırgalı Seda ablamızın ekranlarda gösterdiği gibi güler yüzlü değil. Çünkü bu ülkede kadın katilleri gülerken, kadınlar ağlıyor. Kadınlar gülen katilleri değil, gülen kadınları görmek istiyor bunun için mücadele veriyor. Bu kadın programları kadını 43 yerinden yaralayanı alkışlatırken, kadınlar yaralananın yanında yer alıyor, onu korumak için kapısında nöbet tutuyor.

Hepimiz biliyoruz ki Münevver Karabulut cinayetinin medyada ne kadar magazinselleştirilerek anlatıldığını. Onun için bir kez olsun meydanlardan, adliye önlerinden ayrılmayan kadınlar medyaya da öldürülen kadınların bilinçli bir şekilde işlenen suç olduğunu kabul ettirmiş, kadın cinayeti denmesini sağlamıştı. Kadın cinayetlerinin önünü açacak her türlü söylem (“aşk cinneti”, “namus cinayeti” gibi) engellenmişti. Şimdi gelin görün ki bırakalım medyanın dilini değiştirmesini, resmen katiller programlara davet ediliyor, gerekirse alkışlatılıyor, meşru göstermek adına ne kadar güler yüzlü denilebiliyor. İki kadın katili bu kadar rahat elini kolunu sallaya sallaya dolaşırsa, programlara konuk olursa, evlenip isterse öldürebilmesi için başka bir kadın bu programda aranırsa tabi ki güler yüzlü olur. Durumun korkunçluğuna bakar mısınız? Evinde şiddete maruz kalan, her gün ölüm tehdidiyle burun buruna gelen binlerce kadın varken bir yenisini eklemek istemektir bu. Kadın katilliğini meşru göstermektir. Kadın cinayetlerine açıktan davettir. RTÜK bunu görmeli, harekete geçmeli ve kadın dostu programların önünü açmalıdır.
 
Reyting istiyorsan, kadın mücadelesini göster
 
Kadın programları kadınların derdine deva olmak istiyorsa katillerin değil kadınların yanında yer almalı. Çok reyting istiyorsa kadın mücadelesini göstermeli. Fatmagül’ün suçu ne dizisi bütün iletişim araçlarına örnek olmalı. Çünkü o dizide tecavüz sahnesinden daha çok reyting alan bir sahne var: adliye önünde Fatmagül’ü ”Asla Yalnız Yürümeyeceksin” sloganlarıyla karşılayan kadınlar. Çünkü Kadınlar modern hayatın gereğini yerine getirip, kendi kararlarını kendilerinin verebildiği bir yaşam kurmayı talep ediyor. Bunun için mücadele yürütenleri görmek istiyor. Kadınlar öldürülmesin diye azınlık değil koca bir toplum her alanda mücadele veriyor. Bir kadın kardeşini kaybetmemek için kapısında nöbet tutuyor. Azınlık deyip köşeye çekilmek kolay olmayacak. Çünkü bugüne kadar kadın katillerine ağır ceza verdirmiş, 6284 sayılı kanunu çıkarttırmış, medyaya kadın cinayetlerini kabul ettirmiş, AKP’nin kadın düşmanı bütün açıklamalarına politikalarına karşı meydanlardan hiç ayrılmamış koca bir kadın mücadelesi var. Koruma altında kadınlarla, öldürülen kadınların aileleriyle tek bir kadının saçının teline zarar verdirtmeyecek dağ gibi halk var artık. Şimdi o kadınlar gerekirse RTÜK kapısı önünde, gerekirse hukuksal yollarla, gerekirse meydanlarda kadın düşmanı her söyleme karşı sonuna kadar mücadele vermeye hazır.