Güllican, Dilan, Rojda'nın davasına sahip çıkıyoruz
11.9.2014
06.11.2013 tarihinde Ömer Kaya, karısı Güllican Özbir'i ve kızları Dilan Kaya, Rojda Kaya'yı silahla vurarak öldürdü. Bugün görülen davanın ikinci duruşmasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da aile ile birlikteydi

06.11.2013 tarihinde Ömer Kaya, karısı Güllican Özbir’i ve kızları Dilan Kaya, Rojda Kaya’yı silahla vurarak öldürdü. Gerekçe olarak da, asıl sebebi Güllican Özbir’in kızlarını Ankara’ya ablasının yanına götürmek istemesiyken, Ankara’ya götürerek ve barda çalıştırmak istemesi olduğunu söyledi. Benim kızlarımı bara götüremezsin demesi üzerine başlayan tartışmada eşi Güllican Özbir’i ve kızları Dilan Kaya ile Rojda Kaya’yı öldürmesi hakkında “Ben muhafazakar bir insanım böyle bir şeye kabul edemem. Korkutmak için silahı doğurttum. Silah emniyeti bozuk olduğu için ateş aldı” diye anlatırken, “Silahı sonra intihar etmek için kendime dayadım. Fakat mermi bittiği için kendimi öldüremedim. Bana hangi cezayı verirseniz verin ben zaten yanmışım” diye de kendini savundu.

 

Her zaman olduğu gibi Ömer Kaya’nın avukatı, katil indiriminden faydalansın diye cinnet geçirdiğini iddia etti ve akıl sağlığı olup olmadığına bakılması için Adli Tıp Kurumdan rapor alınmasını talep etti. Dava sırasında mahkeme heyetinden iki savcı uyurken Mahkeme Başkanı da senin psikolojik problemlerin var mı diye sordu. Soru üzerine katil Ömer Kaya, “Ben tansiyon ve şeker hastasıyım ilaçlar etkisiyle psikolojim etkileniyor olabilir” dedi.Mahkeme katilin akli dengesinin yerinde olup olmadığını incelenmesi için adli tıp kurumdan gelecek raporun gelmesine ve duruşmanın 26.11.2014 saat 14.00’de yapılmasına karar verdi.Aynı zamanda daha önceden sabıkası olan Ömer Kaya’nın cinayeti işledikten sonra sahte kimlik yaptırdığı ortaya çıktı.