Kadınlar Ankara'da medyayı tartıştı
13.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu bugün Ankara'da saat 18.00'da çağdaş Sanatlar Merkezi'nde forum düzenledi.

12 Eylül Utanç Müzesi etkinliği kapsamında düzenlenen forumda kadınlar son dönemdeki medyanın kadın Cinayetleri üzerine politikasını tartıştı. 

 

Programına bir kadın katilini çıkartan Seda Sayan'ın hedefi haline gelen Milletvekili Aylin Nazlıaka forumda açılış konuşmasını yaptı. Aylin Nazlıaka konuşmasında yargıda kadın katillerine verilen indirimin kadın cinayetlerini teşvik ettiğini, bunun üzerine hükümetin yaptığı açıklamalarla görülen, zihniyetinin IŞİD gibi olduğunu söyledi. Medya ile ilgili olarak, kadın cinayeti haberler üçüncü sayfadan birinci sayfaya taşınmasının önemli ancak yetersiz olduğunu, kadın katillerini televizyona çıkartmanın da bu şiddeti normalleştirmek olduğunu söyledi. Buna karşı kadınları birlikte mücadele etmeye çağırdı.

 

Platformdaki kadınlar mücadele deneyimlerini anlatarak topluma kadın cinayetlerinin nasıl etki ettiğini konuştu. Son dönemde kadınların mücadelesiyle birlikte kadın cinayeti davalarındaki gelişmeleri değerlendirdi.

 

Seda Sayan'ın programını RTÜK'e şikayet eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı bundan sonra kadınların korunmasında rol oynaması için zorlamak gerektiğini değerlendiren kadınlar yaşam hakkı için mücadele veren kadınlarla birlikte eylem yapma kararı aldı. Forum alınan bu kararlarla son buldu.