Yasalar kadın cinayetine "kadın cinayeti" demelidir
17.9.2014
Kadınların toplum içerisinde haklarını ararken uğradığı erkek şiddetini, bu şiddetin öldürülmeye kadar vardığı gerçeğini kabul etmeyen sadece yasalar kaldı. Gaziantep'te karısı Miyaser'i öldüren kadın katili bile balkona çıkıp yetkililere seslenerek kadınların almaya çalıştığı "fazla hak"tan şikayet edebiliyor. Kadınları öldüren erkek şiddeti bile kadınları haklarını kazanma mücadelesini sürdürürken öldürdüğünü, öldürme kararının "kadınların hak mücadelesine kastından" geldiğini kabul ediyor.

 Toplumda kadın cinayetlerinde kadın niteliğini kabul etmeyen kalmamışken, yasalar hala kadın cinayetlerine "adam öldürme" diyor. "Kadınların hak mücadelesine kasıt" her kadın cinayetinde gün gibi ortadayken, yasalara göre hala kadınların hak mücadelesi erkek şiddetine "tahrik indirimi" olarak geri dönüyor. "Kasten öldürme" kabul edilmesi için kadın katilinin "en az günlerce" elinde silahla öldüreceğini bağıra bağıra koştuğunun mühürlü belgesi gerekiyor.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak, yaşam hakkımızı almak için kadın mücadelesi verenler olarak, toplum olarak biliyoruz ki kadınları haklarını almak ve kullanmak isterken öldüren şiddet çok uzun yıllardır kasıtlıdır. Erkek şiddeti çok uzun yıllardır elinde silahla kadın kardeşlerimizi öldüreceğini bağırarak koşmaktadır. Kadın cinayetlerini durdurmak için, herkesin kabul ettiği bu gerçeği, yasalar da kabul etmeli, yasalar kadın cinayetine "kadın cinayeti" demelidir.

 

Kadın cinayeti davalarını yıllardır müdahil olarak takip ediyoruz. Duruşma salonlarında kadın cinayetleriyle ilgili bu gerçeği, kadın cinayetlerinin toplumun konusu olduğunu söylüyoruz. Kadınların hak mücadelesinin tahrik olamayacağını, indirim sebebi olamayacağını söylüyoruz. Haklarını arayan kadınları öldüren erkek şiddetinin kasıtlı olduğunu söylüyoruz. Kadın cinayetlerinin durması için yasaların, yargıda kararların kadın katillerine indirim vermeyerek ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vererek kadın cinayetlerine onay vermemesi gerektiğini söylüyoruz.

 

Mücadelemiz sonucu kadın cinayeti davalarında örnek kararlar veriliyor. "Kadın katilerine ağırlaştırılmış müebbet" yasasının geçmesi için bu örnek kararlar umut ışığı oldu. Eylül ayında Eskişehir, Uşak ve İzmir adliyelerinde kadın kardeşlerimizin katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararları verildi.

 

Uşak'ta şiddeti kabul etmeyerek kocasından ayrılan Sevim Gündoğdu’nun katilinin avukatı karar verilirken bir kadının öldürülmüş olmasının dikkate alınmaması gerektiğini söyleyerek indirim istedi, ancak örnek kararda indirimler kabul edilmedi, Sevim’i öldürdüğü için katile onay verilmedi. Eskişehir'de ve İzmir'de tahrik ve iyi hal indirimi isteyen kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet verildi, Yasemin’i ve Ferdane'yi öldürdüğü için katillere onay verilmedi.

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun mücadele sembolündeki Ferdane Çöl kardeşimizin umutlu yüzüyle artık tüm toplumla, kadın cinayetlerini onaylamayan ve caydırıcı olacak adımlar, kararlar ve yasalar için yürüyoruz. Yasalar da kadınların ve toplumun mücadelesini tanımalı, kadın katillerine ağır ceza yasa önerimizi kabul ederek, kadın cinayetine "kadın cinayeti" demelidir.


  • YAZAR
  • Editor