Katillere indirim uygulanmadı
17.9.2014
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu pek çok ilde takip ettiği davalarla kadın katillerinin indirim almaması ve caydırıcı cezalar için mücadelesini sürdürüyor. Eylül ayında takip ettiği davalardan üçü sonuçlandı. Bu üç davada da kadın katillerine indirim uygulanmadı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldılar.

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun takip ettiği davalardan üçü Eylül ayında  sonuçlandı. Tüm davalarda kadın katillerine indirim uygulanmayarak, davalar ağırlaştırılmış müebbetle sonuçlandı.

 

Kadın cinayetlerine karşı mücadele sonuç veriyor.  9 Eylül günü Uşak’ta karar duruşması görülen Sevim Gündoğdu’nun davasında katil hiçbir indirimden faydalanamadı ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Sevim Gündoğdu çalıştığı dershanede kocası tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

 

2 Eylül günü Eskişehir’de Yasemin Varıcı’nın davası sonuçlandı. Yasemin Varıcı boşanmak istemesinin karşısında kocasından ölüm tehditleri almış ve iki kez koruma başvurusunda bulunmuştu. Korunmadığı için öldürülen Yasemin Varıcı’nın ailesiyle birlikte Platform hukuk mücadelesi verdi ve katil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

 

13 Eylül günü sonuçlanan Ferdane Çöl’ün davası ise katilin indirim talepleri ve uzun süren raporlar nedeniyle üçyıl sürdü. Ferdane’nin ailesi Platformla birlikte mücadeleden hiç vazgeçmedi. Katilin tüm indirim taleplerine rağmen Ferdane Çöl’ün davasında da kadınlar kazandı. Katil ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.