Huriye Arısoy eşi tarafından öldürülmüş
23.9.2014
Kayseri'de bir kuyuda cesedin kimliği, 9 yıl sonra, ölen anne babasının mezarları açılarak alınan DNA örnekleri sayesinde belirlendi. 23 yaşında Huriye Arısoy'un fuhuş yapmak istemediği için eşi tarafından bıçaklanıp yaralı halde kuyuya atıldığı ortaya çıktı.

Kayseri’de 9 yıl önce kuyudan çıkan cesedin, eşi tarafından öldürülen bir kadına ait olduğu ortaya çıktı. Adanalı 32 yaşındaki Huriye Arısoy Karaman'ın, kendisini fuhuşa zorlayan eşi 44 yaşındaki Metin Karaman tarafından önce bıçaklanıp yaralandığı, sonra canlı canlı 8 metre derinlikteki kuyuya atıldığı ortaya çıktı.

‘Faili meçhul ölü’ olarak kayıtlara geçen kadının kimliği Adana'daki anne ve babasının mezarları açılarak alınan DNA örneklerinden belirlendi. Kadın cinayetiyle ilgili gözaltına alınan 3 kişiden Hakan Deli tutuklanırken,  şüpheli eşi Metin Karaman'ın 'küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismar' suçlamasıyla Amasya Cezaevi'nde tutuklu bulunduğu bildirildi.
 
Öldürüldüğü tarihte 23 yaşındaki olan Huriye Arısoy, Adana'daki evinden kaçarak, Kayseri'ye geldi. Burada önce fuhuşa aracılık eden R.T.'nin eline düştü. Daha sonra Metin Karaman'la tanışarak evlendi. Metin Karaman, fuhuş yapmak istemeyen genç kadını tehdit ve dayak zoruyla erkeklere pazarlamaya başladı. Adana'daki ailesinin kayıp başvurusunda bulunduğu genç kadın, eşinin yanından 3 kez kaçtı.
 
3 bıçak darbesiyle yaralandı
 
Ancak her seferinde Metin Karaman, Huriye Arısoy Karaman'ı bulup, zorla Kayseri'ye getirerek, erkeklere pazarlamaya devam etti. 12 Eylül 2005 tarihinde, Yılanlıdağ eteklerindeki Kazım Karabekir Mahallesi yakınlarında oturan Metin Karaman, fuhuş yapmak istemeyen eşini, arkadaşı Hakan Deli ile birlikte evin 400 metre uzağındaki 10 metre derinliğindeki su kuyusunun yanına götürüp, 3 bıçak darbesiyle yaraladı. Karaman daha sonra Hakan Deli'nin yardımıyla kanlar içindeki Huriye Arısoy Karaman'ı yaralı halde kuyuya atıp, kapağını üzerine kapattı.
 
2 ay sonra, çevrede oynayan çocukların kuyudan gelen kötü kokular nedeniyle yaptıkları ihbar üzerine genç kadının çürümüş cesedi bulundu. İtfaiye ekiplerince tanınmaz halde kuyudan çıkarılan ceset, örnek alındıktan sonra toprağa verildi.
 
Dosyayı yeniden açan Kayseri Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası dedektifleri, önce genç kadının kimliğini belirledi. Kayıp ihbarı veren, geçen sürede yaşamlarını yitiren Adana'daki anne- babadan alınan DNA örnekleriyle Kayseri'deki cesetten alınan örnek karşılaştırıldı. Adli Tıp'ta yapılan testin ardından cesedin Huriye Arısoy Karaman'a ait olduğu belirlendi.
 
Kadını canlı halde kuyuya attı
 
Önce öldürülen kadının eşi Metin Karaman'ın kızı A.K.'nın ifadesi alındı. A.K., annesinin 9 yıl önce babasının alkol aldığı kuyunun olduğu yere döverek götürdüğünü, daha sonra üvey annesini görmediğini, babasının da bir ay sonra nüfus ve evlilik cüzdanını sobaya atıp yaktığını anlattı. Bunun üzerine Metin Karaman'ın yanından ayrılmayan Hakan Deli ile M.G ve Ö.D. yakalanarak gözaltına alındı. Deli, arkadaşı olan Metin Karaman'ın eşi Huriye'ye fuhuş yaptırdığını, o gün yine kaçtığı için kuyunun başında üç yerinden bıçaklayıp, canlı canlı kuyuya atıp, kapağını kapattığını anlattı. Deli, "Cinayete ben karışmadım, Sadece, olay yerinde bulundum. Metin'in Huriye'yi bıçaklamasına ve kuyuya atmasına mani olamadım. Daha önce de başka suçlardan cezaevine birkaç girip çıktığım için, polise gitmeye çekindim" dedi. Deli tutuklanırken, diğer 2 şüpheli adli kontrol verilerek serbest bırakıldı.
 
‘Kamyon taksidini ödemek için’ kadını öldürdü
 
Amasya Kapalı Cezaevi'nde 'küçük yaştaki kız çocuğuna istismar' suçundan tutuklu bulunan ve 'fuhuş yaptırmak' suçundan sabıkalı Metin Karaman hakkında da adli işlem yapıldı. Eşini kuyuya atıp öldürdüğü iddia edilen Metin Karaman, bu suçtan da hakim karşısına çıkarılacak. Karaman'ın, eşini pazarlayarak elde ettiği paraya güvenerek taksitle kamyon satın aldığı, Huriye Arısoy Karaman'ın artık fuhuş yapmak istememesi üzerine genç kadını öldürdüğü iddia edildi.